Model Multi-Step Problems

Quiz
•
Mathematics
•
4th Grade
•
Hard
+4
Standards-aligned

Danielle Reatherford
Used 72+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
M = (6 + 7) - (8 - 4)
M = (6 + 7) - (8 + 4)
M = (6 x 7) - (8 - 4)
M = (6 x 7) - (8 + 4)
Tags
CCSS.5.OA.A.1
CCSS.5.OA.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Rylie cooks pizzas at a restaurant. She cooks 5 pizzas on Wednesday, 9 pizzas on Thursday, and 4 times as many pizzas on Friday as on Thursday.
Complete the equation to show P, the total number of pizzas Ricardo cooks on Wednesday, Thursday, and Friday.
________ + _________ + (________ x ________) = P
5 + 9 + (4 x 9) = P
5 + 9 - (4 x 9) = P
5 x 9 + (4 x 9) = P
5 x 4 + (9 x 9) = P
Tags
CCSS.4.OA.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Kinsley has 3 erasers. Mason has 2 times as many erasers as Kinsley. Eden has 5 more erasers than Mason. Can the equation be used to find how many erasers, E Eden has?
Choose Yes or No for the equation.
E = (3 x 2) + 5
Yes
No
Tags
CCSS.4.OA.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Porter counts 14 robins and 18 sparrows in his neighborhood. Kasen counts 4 times as many birds as Porter at the wildlife center.
Let T be the total number of birds Porter counts and B be the total number of birds both Porter and Kasen count. Which pair of equations could be used to find the total number of birds Porter and Kasen count?
T = 4 x (14 + 18)
B = 4 x T
T = 14 + 18
B = 4 x T
T = 14 + 18
B = T + (14 x 4)
T = 14 + 18
B = T + (4 x T)
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Allie and Molly bought 4 pizzas that cost $7 each and breadsticks that cost $3. They split the cost between them. Which equations could be used to find how much each paid? Let T stand for the total cost and E stand for the amount each paid.
T = (4 x 7) + 3
E = T x 2
T = (4 x 7) + 3
E = T 2
T = (7 + 3) x 4
E = T 2
T = (4 + 7) x 3
E = T 2
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The McDowell family recycled 37 cans one week and 24 cans the next week. The Grigsby family recycled twice as many cans as the McDowell family.
Which equations could be used to find the total number of cans both families recycled? Let M stand for the McDowell family and B stand for both families. Circle the letter of the correct answer.
M = 2 x (37 + 24)
B = 2 x M
M = 37 + 24
B = 2 x M
M = 37 + 24
B = M + (37 x 2)
M = 37 + 24
B = M + (2 x M)
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
7.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
A bike rental is $20 for a day and $3 for an hour. Gentry rented a bike for 2 days and 2 hours. Which equation could you use to find how much money, M, Gentry spent? Choose all that apply.
M = (2 x 20) + (2 x 3)
M = (3 x 20) + (2 x 2)
M = (20 x 2) x (3 x 2)
M = (20 x 2) + (3 x 2)
Tags
CCSS.7.EE.B.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
8 questions
Multi Step Word Problems (Equations)

Quiz
•
4th Grade
14 questions
KĄTY!

Quiz
•
4th Grade - University
14 questions
4th Grade Math SOL Practice (2016 practice items)

Quiz
•
4th Grade
10 questions
Hình học lớp 5

Quiz
•
4th - 5th Grade
14 questions
4.OA.3

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Przekształcanie wzorów

Quiz
•
1st - 6th Grade
15 questions
Algebraic Expressions

Quiz
•
4th - 5th Grade
15 questions
Valor numerico - 4p

Quiz
•
4th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade