Dividing Decimals
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+5
Standards-aligned

Nicholas Katzman
Used 27+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A florist sells a dozen (12) roses for $29.88. What is the cost of one rose?
$2.41
$2.49
$2.40
$2.08
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is 63.2 divided by 5?
12.63
12.87
12.64
12.65
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the quotient for this division problem: 0.48 ÷ .02
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A bag of oranges costs $7.65. Five friends want to share the bag. How much will each friend pay?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Domácí úkol - opakování druhá mocnina
Quiz
•
8th Grade
14 questions
7-rasyonel sayılarla işlemler
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Maths Revision Quiz (1) - Grade 3
Quiz
•
3rd Grade - University
10 questions
การคูณและการหาร (Multiplication and division)
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Undefined Terms and Subsets of a Line
Quiz
•
7th Grade
16 questions
Enters (Easy)
Quiz
•
7th - 12th Grade
12 questions
Peluang Kelas 8
Quiz
•
8th Grade
10 questions
LIÊN HỆ GIỮA THỨ TỰ VÀ PHÉP NHÂN
Quiz
•
8th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Systems of Equations by Graphing
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
