Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th - 8th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Operasi bergabung

Operasi bergabung

5th - 6th Grade

10 Qs

DATA HANDLING 6

DATA HANDLING 6

6th Grade

10 Qs

Test initial clasa a Vi a

Test initial clasa a Vi a

6th Grade

14 Qs

EM Graphs of Power Function

EM Graphs of Power Function

7th Grade

16 Qs

Decimals Multiplication and Division

Decimals Multiplication and Division

7th Grade

13 Qs

Two-Way Tables

Two-Way Tables

7th - 8th Grade

10 Qs

Triangles ,grade 7

Triangles ,grade 7

7th Grade

10 Qs

Dzielenie liczb dziesiętnych

Dzielenie liczb dziesiętnych

1st - 6th Grade

15 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 3.OA.A.2

+5

Standards-aligned

Created by

Nicholas Katzman

Used 27+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A florist sells a dozen (12) roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41

$2.49

$2.40

$2.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is 63.2 divided by 5?

12.63

12.87

12.64

12.65

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag? 

0.125 trail mix
12.5 pounds
1.25 pounds
12.5 trail mix

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?

$8.98
$9.95
$53.70
$65.70

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the quotient for this division problem:  0.48 ÷ .02

0.24
0.0096
0.46
24

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 A bag of oranges costs $7.65. Five friends want to share the bag. How much will each friend pay?

$38.25 
$1.53
$2.00
$1.13

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?