Dividing Decimals

Dividing Decimals

6th - 8th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimal Division Word Problems

Decimal Division Word Problems

6th Grade

12 Qs

Decimal Division and Multiplication

Decimal Division and Multiplication

5th Grade - University

18 Qs

division

division

6th Grade

12 Qs

Dividing Numbers with Decimal Answers

Dividing Numbers with Decimal Answers

5th Grade - University

13 Qs

word problems of decimals

word problems of decimals

7th Grade

10 Qs

Solving Word Problems With Decimals

Solving Word Problems With Decimals

7th Grade - University

13 Qs

Topic 1 Review

Topic 1 Review

6th Grade

10 Qs

Dividing Decimals (with word problems)

Dividing Decimals (with word problems)

6th Grade

15 Qs

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 5.NBT.B.6, 5.NF.B.3

+2

Standards-aligned

Created by

Nicholas Katzman

Used 26+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A florist sells a dozen (12) roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41

$2.49

$2.40

$2.08

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is 63.2 divided by 5?

12.63

12.87

12.64

12.65

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag? 
0.125 trail mix
12.5 pounds
1.25 pounds
12.5 trail mix

Tags

CCSS.5.NF.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?
$8.98
$9.95
$53.70
$65.70

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the quotient for this division problem:  0.48 ÷ .02
0.24
0.0096
0.46
24

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 A bag of oranges costs $7.65. Five friends want to share the bag. How much will each friend pay?
$38.25 
$1.53
$2.00
$1.13

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?