Wood Working

Wood Working

9th - 12th Grade

32 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Precision, Accuracy, Tolerance

Precision, Accuracy, Tolerance

9th Grade

30 Qs

Measuring Inches and Centimeters

Measuring Inches and Centimeters

9th - 12th Grade

35 Qs

Measurements to One Sixteenth and One Eighth Inch

Measurements to One Sixteenth and One Eighth Inch

10th Grade - University

30 Qs

Measurement

Measurement

6th - 11th Grade

30 Qs

Drawing Instruments

Drawing Instruments

9th Grade

30 Qs

Reading a ruler

Reading a ruler

3rd - 12th Grade

28 Qs

1.4 Units of Measure (MYP)

1.4 Units of Measure (MYP)

9th Grade

30 Qs

Pre-Algebra Similar Triangles

Pre-Algebra Similar Triangles

7th - 9th Grade

30 Qs

Wood Working

Wood Working

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Medium

CCSS
2.MD.A.3, 4.NF.A.2, 3.NF.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Dr Stu

Used 44+ times

FREE Resource

32 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

"Board feet" is the measure of the _________ of a piece of rough stock.
Length
Size
Volume
feet

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

If a board's length is provided in feet, the board/foot amount is the volume of the board divided by_________.

12

144

365

24/7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
If a board's length is provided in INCHES, board feet is the volume of the board divided by_________.
114
16
144
none of these

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Ozzie has purchased a walnut board that was 1" X 8" X 12'. The cost for walnut is $6.25/board foot. How much did Ozzie pay?

$51.85

$34.00

$61.95

$50.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of the following would equal 1 board foot?

1" x 12" x 1'

3/4" x 8" x 24"

1" x 8" x 18"

all of these

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which of the following wood types is the most expensive?

cherry

walnut

poplar

maple

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To figure the cost of your project, you should multiply your board foot amount by:

the length of the board

the cost of the finished project wood

the price per board foot of the type of wood you choose to use

$25.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?