6.2 Unit Review - Equivalent Ratios

6.2 Unit Review - Equivalent Ratios

Assessment

Quiz

Created by

Ms. Megna

Mathematics

6th Grade

4 plays

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+1

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Select all the true statements

The ratio of candy canes to turkeys is 3:4

The ratio of pineapples to turkeys is 6:4

The ratio of turkeys to candy canes is 2:4

There are two turkeys for every one candy cane

There are two candy canes for every 3 pineapples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Select all the ratios that are equivalent to 2:3

1 : 1.5

4:9

8:6

10:15

3:2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Farmer John is picking apples for his apple pies. He can pick 4 basket of apples in 7 minutes. How much time would it take for him to pick 16 baskets of apples? Use the double number line.

16

28

56

98

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Ryder is baking pies for his family. Two pies take 30 minutes to cook. How many pies can he make in 75 minutes

1

5

4

7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Pineapples are on sale 4 for $20. What is the cost per pineapple?

$5

$4

$80

$16

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A value pack of 4 Six flags tickets costs $60. How much does one ticket cost?

$10

$20

$15

$12

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Caleb makes $55 babysitting for 5 hours. How much does he charge per hour?

$5

$11

$12

$7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The pineapple candy jar has starbursts and jolly ranchers. There are 96 pieces of candy total in the jar. For every 15 starbursts there is one jolly rancher. How many starbursts are in the bag?

90

5

10

6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

9.

MULTIPLE SELECT QUESTION

15 mins • 1 pt

Ms. Megna is making Kool Aid. She mixes 2 tablespoons Kool Aid mix with 4 cups of water. Sean mixes 4 tablespoons of Kool Aid mix with 5 cups of water.

How do the two mixtures compare in taste?

(Hint: use a double number line or table to show different amounts of powder and water for BOTH Ms. Megna and Sean)

Seans is more watery

Ms. Megna's is more watery

Sean's has a stronger taste

Ms. Megna's has a stronger taste

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

10.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Sammy is making her world famous peanut butter sandwich. She uses a ratio of 3 tablespoons peanut butter to 2 sandwiches. If she is planning on making 12 sandwiches how much peanut butter will she use?

8

18

12

15

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?