Fraction and Decimal Operations

Fraction and Decimal Operations

5th - 6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 5 - Word Problems 2020-21

Unit 5 - Word Problems 2020-21

6th Grade

15 Qs

6th 6-5 Find Percent of a Number

6th 6-5 Find Percent of a Number

6th Grade

15 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

16 Qs

Customary Measurement and Conversion

Customary Measurement and Conversion

6th Grade

17 Qs

Multiplication of Fractions

Multiplication of Fractions

5th Grade

15 Qs

Converting Customary Units of Measurement

Converting Customary Units of Measurement

5th - 6th Grade

12 Qs

Reciprocal and Equivalent Expressions

Reciprocal and Equivalent Expressions

6th Grade

17 Qs

6th Grade ratios

6th Grade ratios

6th Grade

20 Qs

Fraction and Decimal Operations

Fraction and Decimal Operations

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 6th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 6.NS.A.1, 3.NF.A.1

+11

Standards-aligned

Created by

Rachael Hubbard

Used 2K+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

$3.29

$4.09

$3.89

$4.29

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A caterer prepared a turkey that weighed 27 1/2 pounds. Each serving of turkey will be 1/3 pound. How many whole servings will the turkey provide?

70

79

82

159

Tags

CCSS.6.NS.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A bar of soap weighs 3.8 ounces. The ingredient glycerin makes up 0.4 of the weight of the soap. What is the weight of the glycerin in the bar of soap?

1.52 oz

4.2 oz

15.2 oz

3.8 oz

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the reciprocal of 4/12?

4

12

1/3

12/4

Tags

CCSS.3.NF.A.1

CCSS.3.NF.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A swimming pool is 21.4 feet long and 12.75 feet wide. What area does the pool occupy?

8.65 square feet

272.85 square feet

34.15 square feet

2,728.50 square feet

Tags

CCSS.5.NF.B.4B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A family of six equally share 3/5 pound of peanuts. What fraction of a pound of peanuts does each person receive?

1/10

1/5

6

10

Tags

CCSS.5.NF.B.7A

CCSS.5.NF.B.7C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Cereal costs $2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of cereal cost? Round to the nearest cent.

$0.17

$25.00

$4.25

$0.31

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?