Fraction and Decimal Operations

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 6th Grade
•
Medium
+11
Standards-aligned
Rachael Hubbard
Used 2K+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?
$3.29
$4.09
$3.89
$4.29
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A caterer prepared a turkey that weighed 27 1/2 pounds. Each serving of turkey will be 1/3 pound. How many whole servings will the turkey provide?
70
79
82
159
Tags
CCSS.6.NS.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A bar of soap weighs 3.8 ounces. The ingredient glycerin makes up 0.4 of the weight of the soap. What is the weight of the glycerin in the bar of soap?
1.52 oz
4.2 oz
15.2 oz
3.8 oz
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the reciprocal of 4/12?
4
12
1/3
12/4
Tags
CCSS.3.NF.A.1
CCSS.3.NF.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A swimming pool is 21.4 feet long and 12.75 feet wide. What area does the pool occupy?
8.65 square feet
272.85 square feet
34.15 square feet
2,728.50 square feet
Tags
CCSS.5.NF.B.4B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A family of six equally share 3/5 pound of peanuts. What fraction of a pound of peanuts does each person receive?
1/10
1/5
6
10
Tags
CCSS.5.NF.B.7A
CCSS.5.NF.B.7C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Cereal costs $2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of cereal cost? Round to the nearest cent.
$0.17
$25.00
$4.25
$0.31
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
Eureka Module 5 Review

Quiz
•
4th - 5th Grade
12 questions
Converting Customary Units of Measurement

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing fractions

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Dividing Unit Fractions and Whole Numbers

Quiz
•
5th Grade
20 questions
6th Grade ratios

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Customary Measurement and Conversion

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Common Denominators

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
7 questions
Volume Review

Lesson
•
5th Grade