Unit 4 Test Review Path 1

Unit 4 Test Review Path 1

6th - 7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Dzielenie liczb dziesiętnych

Dzielenie liczb dziesiętnych

1st - 6th Grade

15 Qs

Operasi bergabung

Operasi bergabung

5th - 6th Grade

10 Qs

DATA HANDLING 6

DATA HANDLING 6

6th Grade

10 Qs

Test initial clasa a Vi a

Test initial clasa a Vi a

6th Grade

14 Qs

Decimals Multiplication and Division

Decimals Multiplication and Division

7th Grade

13 Qs

Two-Way Tables

Two-Way Tables

7th - 8th Grade

10 Qs

BILANGAN BULAT VII.2

BILANGAN BULAT VII.2

7th Grade

15 Qs

Triangles ,grade 7

Triangles ,grade 7

7th Grade

10 Qs

Unit 4 Test Review Path 1

Unit 4 Test Review Path 1

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

Created by

Grant Cain

Used 17+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

10 pounds of apples costs $15.00 Find a unit rate for the cost of 1 pound of apples.

$0.15/lb

$1.50/lb

$0.66/lb

$6.60/lb

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Solve for x
 511=x66\frac{5}{11}=\frac{x}{66}  

330

6

145.2

30

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kifford bought some birdseed for $5.50. The tax rate for the birdseed was 8%. How much tax did he have to pay?

$5.94

$68.75

$0.44

$4.40

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ella has a coupon for 20% off ice cream. If her ice cream costs $4.20 before the coupon, what is the cost after the coupon?

$0.84

$5.02

$3.36

$3.10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The mark up on Friday candy sales was 50%. If the candy originally costs $0.50, how much is it being sold for?

$1.00

$0.25

$0.75

$0.70

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kaylee is making a dress. She needs 40 pieces of scraps to make 3 dresses. How many pieces of scraps does she need to make 5 dresses? (round to the nearest piece of scrap)

67

24

43

80

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mr. Cain used 14 pencils on Monday and had only 4 pencils left on Friday. What was the percent decrease in pencils? (rounded to the nearest percent)

29%

71%

79%

21%

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?