
Unit 4 Test Review Path 1
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
Grant Cain
Used 17+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
10 pounds of apples costs $15.00 Find a unit rate for the cost of 1 pound of apples.
$0.15/lb
$1.50/lb
$0.66/lb
$6.60/lb
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Solve for x
330
6
145.2
30
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Kifford bought some birdseed for $5.50. The tax rate for the birdseed was 8%. How much tax did he have to pay?
$5.94
$68.75
$0.44
$4.40
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Ella has a coupon for 20% off ice cream. If her ice cream costs $4.20 before the coupon, what is the cost after the coupon?
$0.84
$5.02
$3.36
$3.10
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The mark up on Friday candy sales was 50%. If the candy originally costs $0.50, how much is it being sold for?
$1.00
$0.25
$0.75
$0.70
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Kaylee is making a dress. She needs 40 pieces of scraps to make 3 dresses. How many pieces of scraps does she need to make 5 dresses? (round to the nearest piece of scrap)
67
24
43
80
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Mr. Cain used 14 pencils on Monday and had only 4 pencils left on Friday. What was the percent decrease in pencils? (rounded to the nearest percent)
29%
71%
79%
21%
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
12 questions
Choosing suitable units
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Dzielenie liczb dziesiętnych
Quiz
•
1st - 6th Grade
12 questions
Solve 2-step equations with integers
Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Test initial clasa a Vi a
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Math Challenge
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
CH1.5 Adding integers
Quiz
•
7th Grade
9 questions
مراجعه من الهيكل خامس مدرسه حماية بنات
Quiz
•
5th Grade - University
12 questions
OpenUp 6th Math 1.18 Practice Problems and Vocab
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
