PACE Writing & Solving Two-Step Equations

PACE Writing & Solving Two-Step Equations

7th Grade

45 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

SIMULASI OSN IPA PART 2 DASEL

SIMULASI OSN IPA PART 2 DASEL

6th - 8th Grade

45 Qs

Math 7 Review

Math 7 Review

KG - University

44 Qs

REMEDIAL TEST: DECEMBER

REMEDIAL TEST: DECEMBER

7th - 8th Grade

50 Qs

TABLAS DE MULTIPLICAR

TABLAS DE MULTIPLICAR

6th - 8th Grade

45 Qs

Probability Practice

Probability Practice

7th Grade

44 Qs

Multiplication Drills 1's and 2's

Multiplication Drills 1's and 2's

4th - 7th Grade

40 Qs

مسابقة ثقافية 3 رمضان 1446

مسابقة ثقافية 3 رمضان 1446

6th Grade - University

50 Qs

UNIT 3 : PECAHAN , PERPULUHAN, PERATUS - SELESAIKAN MASALAH

UNIT 3 : PECAHAN , PERPULUHAN, PERATUS - SELESAIKAN MASALAH

1st Grade - University

40 Qs

PACE Writing & Solving Two-Step Equations

PACE Writing & Solving Two-Step Equations

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.EE.B.4A, HSA.CED.A.3, 6.EE.B.7

+1

Standards-aligned

Created by

Diana Cook

Used 15+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

45 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Speedy Boat Rental charges a $15 deposit fee plus $2 for each hour of use to rent a paddle boat.  Write an equation to find out how many hours, h, they rented the Boat if the total cost was $33.

h = 2(9) + 15
33 = 15h + 2
h = 15(9) + 2
33 = 2h + 15

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A cell phone company charges $3.00 to make a phone call plus $0.15 for each minute for each minute you talk. Which equation would you use to determine the total cost, c, of a phone call that is m number of minutes long?

c = 3.00 - 0.15m
c = 0.15 + 3.00m
3.00 = c + 0.15
c = 3.00 + 0.15m

Tags

CCSS.6.EE.C.9

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?  (Define 'n' and write the equation.) 

n=total cost of erasers; 5 + 4n = 25
n=cost of 1 eraser; 5 - 4n = 25
n=cost of 1 eraser; 5n + 4 = 25
n=cost of 1 eraser; 5 + 4n = 25

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.

7x + 35 = 63
7x = 63
7x - 35 = 63
35x + 7 = 63

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Penelope is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.

.50x + 20 = 35
.50x = 35
.50 + 20x = 35 
.50x - 20 = 35

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Natalie is a softball coach. She has a pitching private lesson with Kasey. Kasey's mom pays Natalie $11 per hour plus a $6 tip. Write an equation that represents this scenario if the total cost was $39.

11x + 6 = 39
11x - 6 = 39
11 + 6x = 39
66x = 39

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the first step in solving the following equation?
3x - 5 = 20

multiply both sides by 5
add 5 to both sides
divide both sides by 5
subtract both sides by 5

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?