Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

5th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Recordando el cálculo.

Recordando el cálculo.

5th - 7th Grade

10 Qs

powtórki 8 - działania

powtórki 8 - działania

1st - 6th Grade

10 Qs

Rumah Belajar Matematika 23 Agustus  2023

Rumah Belajar Matematika 23 Agustus 2023

4th - 6th Grade

11 Qs

Opfrissertje rekenen 4

Opfrissertje rekenen 4

1st - 10th Grade

20 Qs

Conteo

Conteo

5th Grade

10 Qs

FRACCIONES 5°

FRACCIONES 5°

5th - 8th Grade

20 Qs

Ulangan Harian Prolin IPS

Ulangan Harian Prolin IPS

KG - 11th Grade

20 Qs

Osnovno o razlomcima vrednovanje

Osnovno o razlomcima vrednovanje

5th - 6th Grade

18 Qs

Decimal Word Problems

Decimal Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 5.NBT.B.7

+1

Standards-aligned

Created by

Kelsey Daniels

Used 249+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mrs. Baltazar's car used 2.2 gallons of gasoline this week. She drove a total of 37.9 miles. If the car got the same gas mileage for the entire trip, how many miles did the car travel for each gallon of gasoline?

12.68 miles
17.23 miles
19.0 miles
40.1 miles

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Jacob bought 5 bottles of orange juice at a market. Each bottle cost $2.43. How much did the orange juice cost all together?

$7.43
$10.05
$12.15
$20.05

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 12 pts

Daniel had $6.78. His grandmother gave him $3.14. How much money does Daniel have now?

$9.92
$9.82
$3.64
$9.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Linda ran 8.2 kilometers on Monday, 9.34 kilometers on Tuesday, and 12.43 kilometers on Wednesday. How many kilometers did she run altogether on the three days?

29.97 kilometers

21.77 kilometers

20.63 kilometers

17.54 kilometers

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Aaron went to the store and bought a bag of apples that cost $3.75 and a jar of peanut butter that cost $4.89. If he has $10.00, how much change should he get back?

$8.64

$6.25

$5.11

$1.36

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dorian paid $15.95 and $6.50 for two books. About how much money did he pay for the books?

$23
$22
$25
$30

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It rained 0.68 inches on Saturday and 0.02 inches on Sunday. How much did it rain on Saturday and Sunday combined?

1.69
69
.69
6.9

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?