One Step Equation Word Problems

One Step Equation Word Problems

7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Algebraic Equations

Solving Algebraic Equations

7th - 8th Grade

20 Qs

Multiplying and Dividing Integers

Multiplying and Dividing Integers

6th - 8th Grade

20 Qs

Times Tables Speed Round Level 2

Times Tables Speed Round Level 2

4th - 7th Grade

20 Qs

Combining Like Terms and Distributive Property Practice

Combining Like Terms and Distributive Property Practice

7th Grade

20 Qs

Exponents - Product and Quotient Rule

Exponents - Product and Quotient Rule

7th - 8th Grade

20 Qs

ข้อสอบกลางภาคเรื่อง สมการเชิงเส้นตัวแปรเดียว

ข้อสอบกลางภาคเรื่อง สมการเชิงเส้นตัวแปรเดียว

7th Grade

20 Qs

Decimals (Multiply and Divide)

Decimals (Multiply and Divide)

5th - 7th Grade

21 Qs

Multiplication 9's

Multiplication 9's

3rd - 8th Grade

21 Qs

One Step Equation Word Problems

One Step Equation Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.EE.B.7, 6.EE.B.6, 3.OA.A.1

+10

Standards-aligned

Created by

Jen Arnold

Used 59+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If one roll of masking tape costs $1.15, how many rolls can Emma buy with $5.75?  Which equation can be used to find the solution?

 1.15(5.75)=x1.15(5.75)=x  

 5.75x=1.155.75x=1.15  

 1.15x=5.751.15x=5.75  

 1.15+x=5.751.15+x=5.75  

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Abby finds masking tape in packages of 4 rolls for $4.32. What equation shows how to find the cost of one roll in the package?

4x=4.324x=4.32

4.32x=44.32x=4

4(4.324)=x4(4.324)=x

x+4=4.32x+4=4.32

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which equation correctly shows the following scenario:

Each pair of socks costs $2.50. if Hunter buys 6 pairs, how much does she pay?

6x=2.506x=2.50

2.50=6x2.50=6x

2.50+x=62.50+x=6

2.50(6)=x2.50(6)=x

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

After paying $5.12 for a salad, Payton has $27.10. How much money did she have before buying the salad?

 n+$5.12=$27.10n+\$5.12=\$27.10  

 n$5.12=$27.10n-\$5.12=\$27.10  

 $5.12$27.10=x\$5.12\cdot\$27.10=x  

 $5.12n=$27.10\$5.12n=\$27.10  

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

McKinley earns $14 per hour. Which equation represents how many hours she worked to earn $112? 

 14h=11214h=112  

 h23=1\frac{h}{23}=1  

 h+14=112h+14=112  

 h14=112h-14=112  

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Last Friday Jabari had $29. Over the weekend he received some money for cleaning the attic. He now has $41. How much money did he receive?

 29n=4129-n=41  

 29n=4129n=41  

 29+n=4129+n=41  

 n29=41\frac{n}{29}=41  

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt


How should you show your work to isolate the variable and solve the equation?

 x62=123x-62=123  

Add 62 to each side. 

Subtract 62 from each side.

Multiply each side by 62.

Add 123 to each side.

Tags

CCSS.6.EE.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?