Rates and Ratios 6th Grade

Rates and Ratios 6th Grade

6th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Grade 6 Writing Quiz.

Grade 6 Writing Quiz.

6th Grade

17 Qs

G6 - Present Continuous

G6 - Present Continuous

6th Grade

20 Qs

ÔN TẬP NGỮ VĂN 6- LẮNG NGHE LS NƯỚC MÌNH

ÔN TẬP NGỮ VĂN 6- LẮNG NGHE LS NƯỚC MÌNH

5th - 6th Grade

20 Qs

MADHVACHARYA - THE WARRIOR MONK !

MADHVACHARYA - THE WARRIOR MONK !

5th - 10th Grade

15 Qs

Indonesia

Indonesia

1st - 10th Grade

15 Qs

Conversions

Conversions

6th Grade

19 Qs

Fun with magnets grade 6

Fun with magnets grade 6

6th Grade

15 Qs

SCIENCE REVIEW 6TH GRADE

SCIENCE REVIEW 6TH GRADE

6th Grade

14 Qs

Rates and Ratios 6th Grade

Rates and Ratios 6th Grade

Assessment

Quiz

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+1

Standards-aligned

Created by

Mandi Clark

Used 30+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour

$12 per hour

$192 per hour

$25 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

There are 60 cookies and 10 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cookies to cupcakes?

Your answer must be in simplest form.

6:1

1:6

30:5

14:56

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which of these ratios is equivalent to 3:4?

12:9
9:20
9:12
803:804

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Simplify the ratio of
20 to 25

1 to 5
2 to 5
3 to 5
4 to 5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?