
Rates and Ratios 6th Grade
Quiz
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+1
Standards-aligned
Mandi Clark
Used 30+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 60 cookies and 10 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cookies to cupcakes?
Your answer must be in simplest form.
6:1
1:6
30:5
14:56
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which of these ratios is equivalent to 3:4?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
8. Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Simplify the ratio of
20 to 25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
14 questions
Creepy Cafetorium Comprehension Quiz
Quiz
•
5th - 6th Grade
17 questions
Guess the logo of the YouTube channel
Quiz
•
1st Grade - University
14 questions
Healthy eating
Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Coding Quiz
Quiz
•
6th - 10th Grade
20 questions
Algebraic Expressions 23rd June
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Droga
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Polski Youtube 2019/2020
Quiz
•
1st - 8th Grade
18 questions
Instrumenty perkusyjne
Quiz
•
1st - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Informational Text Structures
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Understanding Earth's Movements and Seasons
Interactive video
•
4th - 8th Grade
