Integers Review

Integers Review

7th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplying and dividing decimals

Multiplying and dividing decimals

4th - 8th Grade

17 Qs

Multiplying and Dividing Fractions

Multiplying and Dividing Fractions

5th - 7th Grade

20 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate, Rates & Proportions

Unit Rate, Rates & Proportions

7th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rate Review (Test 1-2)

Ratios and Unit Rate Review (Test 1-2)

6th - 8th Grade

20 Qs

AGW SOL REVIEW 2 (7.2 & 7.3)

AGW SOL REVIEW 2 (7.2 & 7.3)

7th Grade

18 Qs

Unit Rates 6RP

Unit Rates 6RP

6th - 7th Grade

15 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

6th - 8th Grade

15 Qs

Integers Review

Integers Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
7.NS.A.3, 7.EE.B.3, 4.NF.B.4B

+8

Standards-aligned

Used 1+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kevin is making hamburger patties for a family reunion. If he has 12   1/2 pounds of hamburger meat, how many 1/4- pound hamburger patties can he make?
12   1/2
16  1/2
50
100

Tags

CCSS.6.NS.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A baker made two cakes of the same size. At the end of the day there was 2/3 of a chocolate cake left and 5/6 of a strawberry cake left. The baker divided the remaining chocolate cake into 2 equal pieces and the remaining strawberry cake into 3 equal pieces. Which cake flavor had larger pieces and by how much?
Chocolate by 1/6 of a cake
Strawberry by 1/6 of a cake
Chocolate by 1/18 of a cake
Strawberry by 1/18 of a cake

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mrs. Lang bought 3/4 pound of red grapes and 7/10 pound of green grapes. How many pounds of grapes did Mrs. Lang buy in all?
1/4
5/7
3/2
29/20

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jessie hiked for 3.5 days and traveled 31.5 miles. If he hiked the same amount each day, how many miles did Jesse hike each day?
8
9
11
28

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.5.NF.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ms. Paige took her students to a museum. Each student brought $1.80 to cover the cost of admission. If she collected $34.20, how many students paid their $1.80 admission?
190
180
19
18

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

In Ryan's school, 5/8 of the students participate in school sports. If there are 3,016 students attending Ryan's school, how many students participate in school sports?
1,131
1,231
1,880
1,885

Tags

CCSS.4.NF.B.4B

CCSS.4.NF.B.4C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The price of gasoline at a gas station was $1.32 per gallon. Carson put 9.25 gallons in his truck. What was the price of the 9.25 gallons of gasoline Carson bought?
$12.21
$13.11
$122.10
$131.10

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?