Dividing Decimals Models and Word Problems

Dividing Decimals Models and Word Problems

5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

REVIEW FOR LONG TEST 2

REVIEW FOR LONG TEST 2

5th Grade

17 Qs

Jogging math T5 section 25

Jogging math T5 section 25

5th Grade

10 Qs

RESTA DECIMALES

RESTA DECIMALES

4th - 6th Grade

10 Qs

Progresiones Aritméticas y Geométricas

Progresiones Aritméticas y Geométricas

4th - 5th Grade

10 Qs

GRAF FUNGSI

GRAF FUNGSI

5th Grade

15 Qs

Practice for Test Unit 10 Expressions and Equations

Practice for Test Unit 10 Expressions and Equations

5th Grade

15 Qs

الارتفاعات في المثلث

الارتفاعات في المثلث

5th Grade

8 Qs

Latihan AKM Numerasi

Latihan AKM Numerasi

5th Grade

15 Qs

Dividing Decimals Models and Word Problems

Dividing Decimals Models and Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.NS.A.1C

+1

Standards-aligned

Created by

Jessica Fields

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the quotient based on the model?

0.9
0.2
0.02
0.09

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

What equation matches this model?

3 x 0.9 = 0.3
0.3 x 0.9 = 3
0.9 ÷ 3 = 0.3
3 ÷ 0.3 = 0.9

Tags

CCSS.4.NBT.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.NS.A.1C

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

Tags

CCSS.7.NS.A.1C

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 A bag of oranges costs $7.65. Five friends want to share the bag. How much will each friend pay?

$38.25 
$1.53
$2.00
$1.13

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?