Unit 2 Ratios and Scale Factor
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Marcy Ashton
Used 8+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
15 boxes of pencils costs $9. What is the unit rate for each box of pencils?
$3
$1.6
$0.60
$0.33
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Henry was making a drink mix that called for 3/4 cups of water and 1/6 cup powder. For every cup of powder, how much water is needed?
9/2
1/8
4/10
2
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Calculate the scale factor from the larger figure to the smaller figure.
2
4
1/2
1/4
Tags
CCSS.7.G.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Calculate the scale factor from the smaller figure to the larger figure.
2/3
3
3/2
2
Tags
CCSS.7.G.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Use the diagram to determine the height of the tree.
50.4
35
30
8.5
Tags
CCSS.HSG.SRT.B.5
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Use the image to determine the height of the flag pole.
60
850
14
51
Tags
CCSS.HSG.SRT.B.5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
We want to build a basketball court based on the scale drawing. If 1" = 10 meters, what would be the area of the actual basketball court.
42.5
85
187.5
37.5
Tags
CCSS.7.G.A.1
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
The scale drawing has a key of 1 inch = 6 feet. What would be the area of the real object?
120 ft2
15 ft2
3 1/3 ft2
36 ft2
Tags
CCSS.7.G.A.1
Similar Resources on Wayground
10 questions
Tes Diagnostik Matematika
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Percentage
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Recuperação 2 — 3º Trimestre
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Recordando el cálculo.
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Bell Work 1/21
Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
REVIEW ALGEBRA EXPRESSIOS
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Գծային հավասարումների լուծում
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportions and Ratios
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
