Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned

Tisha Lowery
Used 16+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Tony can buy 4 juice bottles for $8 or 3 juice bottles for $6. How much do you think he would pay for 5 juice bottles?
$2
$10.50
$10
$15
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sarah counted her heartbeats after running. In 25 seconds, she counted 65 heartbeats. At that rate, what was her number of heart beats per minute (60 seconds)?
156
220
273
495
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
10
15
18
32
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the unit rate of $3.50 for 10 pens?
$.20
$.25
$.35
$.15
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Kroger is having a sale on chips, selling 5 bags for $2.50. What is the cost of one bag at the sale price?
$.80
$.55
$.30
$.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the best buy and give the cost per ounce for the can of juice concentrate.
Brand A: 10 oz for $1.30
Brand B: 12 oz for $2.16
Brand A, $0.18 per oz
Brand B, $0.18 per oz
Brand A, $0.13 per oz
Brand B, $0.13 per oz
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Britney ran a 10-km race in 1.55 hours at a constant rate. At what rate did she run the race?
8 km/hr
6.45 km/hr
10 km/hr
15.5 km/hr
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
9 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Calculating Average Speed

Quiz
•
6th - 8th Grade
8 questions
Calculating Unit Rate Using Fractions and Mixed Numbers

Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Rate of Change from a Graph

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Unit 3.1-3.5 Review :)

Quiz
•
7th Grade
10 questions
IM Unit 2 Review_7th Grade

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Benchmark 2 Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade