Tony can buy 4 juice bottles for $8 or 3 juice bottles for $6. How much do you think he would pay for 5 juice bottles?
Unit Rate

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium

Tisha Lowery
Used 16+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
$2
$10.50
$10
$15
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sarah counted her heartbeats after running. In 25 seconds, she counted 65 heartbeats. At that rate, what was her number of heart beats per minute (60 seconds)?
156
220
273
495
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
10
15
18
32
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the unit rate of $3.50 for 10 pens?
$.20
$.25
$.35
$.15
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Kroger is having a sale on chips, selling 5 bags for $2.50. What is the cost of one bag at the sale price?
$.80
$.55
$.30
$.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Find the best buy and give the cost per ounce for the can of juice concentrate.
Brand A: 10 oz for $1.30
Brand B: 12 oz for $2.16
Brand A, $0.18 per oz
Brand B, $0.18 per oz
Brand A, $0.13 per oz
Brand B, $0.13 per oz
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Britney ran a 10-km race in 1.55 hours at a constant rate. At what rate did she run the race?
8 km/hr
6.45 km/hr
10 km/hr
15.5 km/hr
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Unit 3.1-3.5 Review :)

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate Mastery Check Study Guide

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rate/Complex Fractions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Equations and Problem Solving

Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Distance, Rate, & Time

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Rates Ms. Towne

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Dimensional Analysis

Quiz
•
7th - 11th Grade
10 questions
Rates

Quiz
•
5th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade