Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Comparing Unit Rates Practice

Comparing Unit Rates Practice

7th Grade

12 Qs

Ch. 1 Unit Rates & Proportional Reasoning Review

Ch. 1 Unit Rates & Proportional Reasoning Review

7th Grade

12 Qs

Unit Rates and Rates Ms. Towne

Unit Rates and Rates Ms. Towne

6th - 7th Grade

12 Qs

Rates

Rates

7th - 9th Grade

10 Qs

unit rates prac p1&2

unit rates prac p1&2

6th - 7th Grade

12 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 8th Grade

15 Qs

Equations and Problem Solving

Equations and Problem Solving

7th - 9th Grade

15 Qs

Ch.1 Lesson 1-3 Review

Ch.1 Lesson 1-3 Review

7th Grade

15 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Tisha Lowery

Used 16+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Tony can buy 4 juice bottles for $8 or 3 juice bottles for $6. How much do you think he would pay for 5 juice bottles?

$2

$10.50

$10

$15

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Sarah counted her heartbeats after running. In 25 seconds, she counted 65 heartbeats. At that rate, what was her number of heart beats per minute (60 seconds)?

156

220

273

495

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

10

15

18

32

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is the unit rate of $3.50 for 10 pens?

$.20

$.25

$.35

$.15

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Kroger is having a sale on chips, selling 5 bags for $2.50. What is the cost of one bag at the sale price?

$.80

$.55

$.30

$.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the best buy and give the cost per ounce for the can of juice concentrate.

Brand A: 10 oz for $1.30

Brand B: 12 oz for $2.16

Brand A, $0.18 per oz

Brand B, $0.18 per oz

Brand A, $0.13 per oz

Brand B, $0.13 per oz

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Britney ran a 10-km race in 1.55 hours at a constant rate. At what rate did she run the race?

8 km/hr

6.45 km/hr

10 km/hr

15.5 km/hr

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?