4th Grade Math Review

4th Grade Math Review

4th Grade

27 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

4th Grade Math TCAP Practice

4th Grade Math TCAP Practice

4th Grade

30 Qs

Multiplication and Division Word Problems

Multiplication and Division Word Problems

3rd - 4th Grade

30 Qs

Common Assessment #2 Review

Common Assessment #2 Review

4th Grade

23 Qs

Meaning of Division

Meaning of Division

4th Grade

24 Qs

Tutoring Pretest

Tutoring Pretest

2nd - 4th Grade

23 Qs

G3Unit 3 Review: Division of Whole Numbers

G3Unit 3 Review: Division of Whole Numbers

3rd Grade - University

23 Qs

Math Vocabulary

Math Vocabulary

4th - 9th Grade

22 Qs

Division and Multiplication Daily Practice

Division and Multiplication Daily Practice

4th Grade

24 Qs

4th Grade Math Review

4th Grade Math Review

Assessment

Quiz

Mathematics

4th Grade

Hard

Created by

Ryan Getz

Used 62+ times

FREE Resource

27 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Lana owned 13 songs by her favorite artists. Later on she bought 19 more songs. How many songs did she have total? Select the correct value.

32

6

247

22

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Billy had 110 old video games he was wanting to get rid of. If he gave his friend 28 of the games, how many does he still have? Select the correct value.

98

82

92

138

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Faye's dad took her and some friends out to eat for her birthday. If each meal costs 7 dollars and her dad paid for 4 meals, how much did he spend? Chose the correct value.

$7

$11

$28

none of the above

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will had 42 pieces of candy. If he put them into bags with 7 pieces in each bag, how many bags would he have?

35 bags

294 bags

6 bags

none of the above

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A pet store had 8 cages of snakes with 6 snakes in each cage. How many snakes did the pet store have total?

56

42

48

36

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Paul was buying books about astronomy. He bought 6 books that cost $6 each. He also bought hot chocolate that costs $3. How much money did Paul spend on books?

$55

$9

$39

$36

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Danny was helping his mom plant vegetables in the garden. Together, they planted 29 rows of vegetables with 51 seeds in each row. How many seeds did they plant total?

1,489

1,279

1,479

none of the above

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?