Two step multiplications word problem, L2

Two step multiplications word problem, L2

3rd - 4th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Word Problems: Multiplication and Division

Word Problems: Multiplication and Division

4th - 6th Grade

12 Qs

Multiplication and Division

Multiplication and Division

3rd Grade

20 Qs

THIRD GRADE MATH REVIEW DAY 2

THIRD GRADE MATH REVIEW DAY 2

3rd Grade

18 Qs

G1 4th Grade EOG Prep - Number and Operations

G1 4th Grade EOG Prep - Number and Operations

4th - 5th Grade

15 Qs

4th Math Review

4th Math Review

4th - 5th Grade

16 Qs

Multiplication 2 x 2

Multiplication 2 x 2

3rd - 5th Grade

20 Qs

My Math 4th Grade Area and Perimeter quiz

My Math 4th Grade Area and Perimeter quiz

4th Grade

12 Qs

4th Grade Math Review

4th Grade Math Review

4th Grade

15 Qs

Two step multiplications word problem, L2

Two step multiplications word problem, L2

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 4th Grade

Hard

Created by

Jose Salazar

Used 21+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Teresa bought 3 boxes with 5 bags of cookies each. If each bag has 4 cookies. How many cookies are in total?

60

40

50

70

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Peter went to the library and took out 4 books, each book has 10 pages. If he reads each page in 3 minutes. How many minutes he will take to read all the books?

100 minutes

120 minutes

200 minutes

160 minutes

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Claudia baked 2 pans of cookies, in each pan she can bake 9 cookies. If she sells each cookie in $ 3. If she sells all of them. How much money she made selling the cookies?

$44

$50

$55

$54

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Carlos worked 3 days last week, each day he worked 5 hours each day. If he gets paid $6 an hour. How much money he got paid las week?

80

100

90

85

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

in the school there are two buildings, in each building are 5 rooms. In each room are 10 computers. How many computers are in total in the school?

110

100

80

90

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sara went to the zoo 4 times, each time she took 6 kids. The tickets for each kid to get in the zoo is $ 4 each. How much money she paid for all the kids?

$96

$100

$90

$200

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Raul is making cakes, he uses 8 eggs for each cake. If he makes 4 cakes on friday and 6 cakes on Saturday. How many eggs did he use in all?

57

90

70

80

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?