Simplify Complex Frations
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+7
Standards-aligned
LAURA MCFADDEN
Used 44+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
20
36/5
1/20
60/3
Tags
CCSS.7.EE.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
9/17
32/45
20/72
15
Tags
CCSS.5.NF.A.1
CCSS.5.NF.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
It took Julius 1/3 of an hour to ride his bike 2 & 3/4 of a mile. How many miles per hour can he ride his bike?
Tags
CCSS.6.NS.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Indigo has a container that contains 18 & 3/4 cups of ice cream. How many 1/3 cups servings of ice cream are in the container?
Tags
CCSS.6.NS.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A ratio is
another way of multiplying
a comparison of two quantities using division.
is a two dimensional figure.
is the same as the associative property.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Tes Diagnostik Matematika
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Numere reale
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Recuperação 2 — 3º Trimestre
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Recordando el cálculo.
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
KISI-KISI PH 3 : BENTUK ALJABAR DAN PENERAPAN ALJABAR
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Bell Work 1/21
Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Bell Work 1/30
Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Proportions and Ratios
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Christmas Math
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Solving Two Step Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
