Unit 2 Review
Quiz
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Shannon Juris
Used 113+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
24 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which graph shows a proportional relationship?
A
B
C
D
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
The graph shows the cost in dollars of pounds of blueberries, a proportional relationship.
Select all the true statements.
1 pound of blueberries costs $2.75.
2.75 pounds of blueberries cost $1.
5 pounds of blueberries cost $15.50.
12 pounds of blueberries cost $33.
The point (3,9) is on the graph of the proportional relationship.
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
The graph shows the cost in dollars of pounds of blueberries, a proportional relationship.
Select all the true statements.
1 pound of blueberries costs $2.75.
2.75 pounds of blueberries cost $1.
5 pounds of blueberries cost $15.50.
12 pounds of blueberries cost $33.
The point (3,9) is on the graph of the proportional relationship.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Andre rode his bike at a constant speed. He rode 1 mile in 8 minutes.
Which of these equations represents the amount of time (in minutes) that it takes him to ride a distance of miles?
t=8d
t=
t=d + 7
t = d - 7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The two lines represent the amount of water, over time, in two tanks that are the same size. Which container is filling more quickly?
A
B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The equation relates temperature measured in degrees Celsius,C , to degrees Fahrenheit, F .
Determine whether there is a proportional relationship between C and F.
Proportional
Not Proportional
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Lena paid $27.39 for 3 pounds of walnuts.
What is the cost per pound of walnuts?
$9.13
$0.11
$24.39
$9.33
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
19 questions
Regular and Irregular verbs ELEM.4
Quiz
•
1st Grade - University
20 questions
7C Particles - ECAM
Quiz
•
7th - 10th Grade
21 questions
Cubic volume
Quiz
•
7th - 12th Grade
20 questions
THE HUMAN BODY
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Superhero
Quiz
•
KG - University
20 questions
IDIOM
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Haus und Heim
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
1ESO REVIEW
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Convection, Conduction, and Radiation
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Context Clues
Quiz
•
5th - 8th Grade
21 questions
Christmas Figurative Language
Quiz
•
6th - 8th Grade
