Unit 2 Review

Unit 2 Review

7th Grade

24 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

REVIEWER FOR SCIENCE 7

REVIEWER FOR SCIENCE 7

7th Grade

20 Qs

SCIENCE 7 PRE-TEST (PART2)

SCIENCE 7 PRE-TEST (PART2)

7th Grade

20 Qs

Gordonton School Quiz Week 4 Term 2

Gordonton School Quiz Week 4 Term 2

4th Grade - University

20 Qs

Reading SOL Flashcards

Reading SOL Flashcards

6th - 8th Grade

20 Qs

Class 7

Class 7

7th Grade

20 Qs

Weathering and Moving Rocks

Weathering and Moving Rocks

7th Grade

20 Qs

FINAL TASK

FINAL TASK

1st - 12th Grade

20 Qs

Simple Present & Present Continuous 2

Simple Present & Present Continuous 2

4th - 9th Grade

20 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

Assessment

Quiz

7th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Shannon Juris

Used 113+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

24 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which graph shows a proportional relationship?

A

B

C

D

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

The graph shows the cost in dollars of pounds of blueberries, a proportional relationship.


Select all the true statements.

1 pound of blueberries costs $2.75.

2.75 pounds of blueberries cost $1.

5 pounds of blueberries cost $15.50.

12 pounds of blueberries cost $33.

The point (3,9) is on the graph of the proportional relationship.

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The graph shows the cost in dollars of pounds of blueberries, a proportional relationship.


Select all the true statements.

1 pound of blueberries costs $2.75.

2.75 pounds of blueberries cost $1.

5 pounds of blueberries cost $15.50.

12 pounds of blueberries cost $33.

The point (3,9) is on the graph of the proportional relationship.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Andre rode his bike at a constant speed. He rode 1 mile in 8 minutes.

Which of these equations represents the amount of time (in minutes) that it takes him to ride a distance of miles?

t=8d

t= 18d\frac{1}{8}d

t=d + 7

t = d - 7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

The two lines represent the amount of water, over time, in two tanks that are the same size. Which container is filling more quickly?

A

B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The equation  C=95F + 32C=\frac{9}{5}F\ +\ 32  relates temperature measured in degrees Celsius,C , to degrees Fahrenheit, F .
Determine whether there is a proportional relationship between  C and F.

Proportional

Not Proportional

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Lena paid $27.39 for 3 pounds of walnuts.

What is the cost per pound of walnuts?

$9.13

$0.11

$24.39

$9.33

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?