Out of the 300 seniors, 115 are boys. What is the ratio of boys to the total number of seniors?
Week 20 Quiz Ratios, Equivalent Ratios, Using Tables

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Medium
Magen Douglas
Used 16+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jack paid $4.00 for 6 pounds of apples. What is the cost of 1 pound of apples?
$1.50
$1.00
$0.67
$0.34
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A map shows a scale of 1 inch = 50 miles. How many miles are represented by 4.5 inches on the map?
150 miles
175 miles
200 miles
225 miles
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The ratios of dogs to cats at the pound is 3:5. If there are 35 cats at the pound how many dogs are at the pound?
8 dogs
21 dogs
35 dogs
56 dogs
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Gloria drove 250 miles in five hours. Fill in the table.
Miles: 10
Time: 2, 20
Miles: 50
Time: 2, 40
Miles: 15
Time 3, 40
Miles: 50
Time: 3, 45
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If Gloria drove 250 miles in five hours, how far can she drive in 4.25 hours?
155 miles
185.5 miles
212.5 miles
235 miles
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
If Gloria drove 50 miles per hour how long will it take her to travel 335 miles?
6.2 hours
6.5 hours
6.7 hours
7.1 hours
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
7th Grade Math Review: Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Solving Proportions Rates Ratios

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Ratios, Rates, and Conversions

Quiz
•
7th - 9th Grade
13 questions
Introducing Ratios Unit 2 Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates and Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
10 questions
Chains by Laurie Halse Anderson Chapters 1-3 Quiz

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
30 questions
Biology Regents Review #1

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
50 questions
Biology Regents Review: Structure & Function

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Mathematics
12 questions
Multiplying Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Cross Sections of 3D Shapes

Quiz
•
7th Grade
40 questions
Math Final Exam Review Packet

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Exponents

Quiz
•
6th Grade