Ratio and Simple Proportions

Ratio and Simple Proportions

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

分数的约分

分数的约分

1st - 12th Grade

12 Qs

แบบทดสอบเรื่อง  ค่าเฉลี่ยเลขคณิต

แบบทดสอบเรื่อง ค่าเฉลี่ยเลขคณิต

7th Grade - University

11 Qs

Solving Equations Review - Mixed!

Solving Equations Review - Mixed!

7th - 12th Grade

15 Qs

Front End Estimation with decimals (Gr 6 Mental Math Unit 5)

Front End Estimation with decimals (Gr 6 Mental Math Unit 5)

5th - 7th Grade

10 Qs

Operatoria Fracciones I

Operatoria Fracciones I

7th Grade

15 Qs

Latihan SPLDV

Latihan SPLDV

6th - 8th Grade

17 Qs

المستطيل - رياضيات 2

المستطيل - رياضيات 2

3rd - 12th Grade

15 Qs

Ai nhanh hơn?

Ai nhanh hơn?

1st - 12th Grade

13 Qs

Ratio and Simple Proportions

Ratio and Simple Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 6.RP.A.3B

+7

Standards-aligned

Used 46+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio completely.  75250\frac{75}{250}  

 310\frac{3}{10}  

 1550\frac{15}{50}  

 35\frac{3}{5}  

 15\frac{1}{5}  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At Liberty, there are 1,100 students split into 8 teams. Write the ratio of students to teams in simplest forms.

11008\frac{1100}{8}

5504\frac{550}{4}

2752\frac{275}{2}

137.51\frac{137.5}{1}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In the 50 United States, there are 300 million people. Write the ratio of people (in millions) to the states in simplest form.


16\frac{1}{6}

61\frac{6}{1}

15025\frac{150}{25}

305\frac{30}{5}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following ratios does NOT have the same unit rate as

 424\frac{4}{24}  ?

 848\frac{8}{48}  

 530\frac{5}{30}  

 320\frac{3}{20}  

 212\frac{2}{12}  

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Three video games cost a total of $129.99. If they all cost the same amount, what is the price of one video game?

$389.97/game

$43.33/game

$40/game

$43/game

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the cost of 1 orange if 8 oranges cost $4.24?

$33.92/orange

$3.76/orange

$0.53/orange

$1.89/orange

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you drive 240 miles in 5 hours, what is you average speed over the trip?

50 MPH

1200 MPH

0.021 MPH

48 MPH

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?