Ratio and Simple Proportions

Ratio and Simple Proportions

7th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

orantı

orantı

7th Grade

11 Qs

Virtual Quiz Bee Elimination

Virtual Quiz Bee Elimination

7th Grade

10 Qs

5.5 Study Guide - Graphs of Proportional Relationships

5.5 Study Guide - Graphs of Proportional Relationships

7th Grade

13 Qs

Trimester 2 Review 2020

Trimester 2 Review 2020

6th - 8th Grade

10 Qs

Proportions Quiz Review

Proportions Quiz Review

7th Grade

9 Qs

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade

10 Qs

Ch. 1 Ratios and Proportional Reasoning Review

Ch. 1 Ratios and Proportional Reasoning Review

7th Grade

10 Qs

Add and subtract simple algebraic fractions

Add and subtract simple algebraic fractions

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratio and Simple Proportions

Ratio and Simple Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 6.EE.B.5, 6.RP.A.1

+7

Standards-aligned

Used 45+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio completely.  75250\frac{75}{250}  

 310\frac{3}{10}  

 1550\frac{15}{50}  

 35\frac{3}{5}  

 15\frac{1}{5}  

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At Liberty, there are 1,100 students split into 8 teams. Write the ratio of students to teams in simplest forms.

11008\frac{1100}{8}

5504\frac{550}{4}

2752\frac{275}{2}

137.51\frac{137.5}{1}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In the 50 United States, there are 300 million people. Write the ratio of people (in millions) to the states in simplest form.


16\frac{1}{6}

61\frac{6}{1}

15025\frac{150}{25}

305\frac{30}{5}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which of the following ratios does NOT have the same unit rate as

 424\frac{4}{24}  ?

 848\frac{8}{48}  

 530\frac{5}{30}  

 320\frac{3}{20}  

 212\frac{2}{12}  

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Three video games cost a total of $129.99. If they all cost the same amount, what is the price of one video game?

$389.97/game

$43.33/game

$40/game

$43/game

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the cost of 1 orange if 8 oranges cost $4.24?

$33.92/orange

$3.76/orange

$0.53/orange

$1.89/orange

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If you drive 240 miles in 5 hours, what is you average speed over the trip?

50 MPH

1200 MPH

0.021 MPH

48 MPH

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?