Ratio and Simple Proportions

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+7
Standards-aligned
Used 45+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio completely.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At Liberty, there are 1,100 students split into 8 teams. Write the ratio of students to teams in simplest forms.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In the 50 United States, there are 300 million people. Write the ratio of people (in millions) to the states in simplest form.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following ratios does NOT have the same unit rate as
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Three video games cost a total of $129.99. If they all cost the same amount, what is the price of one video game?
$389.97/game
$43.33/game
$40/game
$43/game
Tags
CCSS.6.EE.B.5
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the cost of 1 orange if 8 oranges cost $4.24?
$33.92/orange
$3.76/orange
$0.53/orange
$1.89/orange
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If you drive 240 miles in 5 hours, what is you average speed over the trip?
50 MPH
1200 MPH
0.021 MPH
48 MPH
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Multiplication and Division Rational Numbers Word Problems

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Practice: Simultaneous Linear Equations

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Saxon Math C3L16 Irrational Numbers

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Lesson 1.3 - Converting Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
15 questions
One-Step Equations

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Solving Proportions

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Linear equations (Grade 08)

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Inequalities - Solution Set

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade