
Unit Rate
Quiz
•
6th - 7th Grade
•
Easy
+2
Standards-aligned
Caitlin Morahan
Used 2+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
275 feet in 10 seconds =
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
100 miles in 2 hours =
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
400 miles in 2 hours =
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
2 pieces for $2.00 =
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
TEKS.MATH.6.4C
TEKS.MATH.6.4D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
PNBP SESI DUA
Quiz
•
7th Grade
15 questions
ENVIRONMENT DAY QUIZ
Quiz
•
6th - 12th Grade
10 questions
Game on!
Quiz
•
4th - 12th Grade
10 questions
FPB & KPK
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
4_PPC
Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Ripasso
Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Solve 2-step equations with integers
Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Lesson 7,8,9 Weather By: Nolansville including Alex, Nolan, Bo
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Understanding Meiosis
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Informational Text Structures
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Understanding Earth's Movements and Seasons
Interactive video
•
4th - 8th Grade
