Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Asesmen Kognitif Bahasa Indonesia Kelas 3.1.9

Asesmen Kognitif Bahasa Indonesia Kelas 3.1.9

7th Grade

15 Qs

Why Trade? Vocabulary 1

Why Trade? Vocabulary 1

7th - 9th Grade

8 Qs

Kuiz Matematik

Kuiz Matematik

1st - 12th Grade

10 Qs

Common Assessment 3 Review

Common Assessment 3 Review

7th - 9th Grade

15 Qs

Cold Environments

Cold Environments

6th - 9th Grade

10 Qs

CONJUCTIONS. COMBINE SENTENCES

CONJUCTIONS. COMBINE SENTENCES

6th Grade

10 Qs

WANG

WANG

4th - 6th Grade

11 Qs

Ratio and Proportion

Ratio and Proportion

6th Grade

17 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

6th - 7th Grade

Easy

CCSS.6.RP.A.1, CCSS.6.RP.A.3B, TEKS.MATH.6.4C

+2

Standards-aligned

Created by

Caitlin Morahan

Used 2+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

275 feet in 10 seconds =

27.5 feet per second
2.75 feet per second
275 feet per second
2,750 feet per second

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

100 miles in 2 hours =

50 miles per hour
200 miles per hour
100 miles per hour
IDK

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

400 miles in 2 hours =

20 miles per hour
200 miles per hour
800 miles per hour
IDK

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

2 pieces for $2.00 =

 8 cents each
$0.09
$1 each
$4 each

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

TEKS.MATH.6.4C

TEKS.MATH.6.4D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

$2.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?