Rate, Ratio, Proportion, Percent - Know How!

Rate, Ratio, Proportion, Percent - Know How!

7th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Practice (NOT GRADED): Percent Proportion & Percent Equation

Practice (NOT GRADED): Percent Proportion & Percent Equation

7th Grade

30 Qs

Ch. 2 Practice Test (7)

Ch. 2 Practice Test (7)

7th Grade

25 Qs

Proportion; Basis

Proportion; Basis

7th Grade

25 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th Grade

25 Qs

8/9 Bump-up Test 1

8/9 Bump-up Test 1

6th - 9th Grade

25 Qs

Proportions

Proportions

7th - 8th Grade

25 Qs

Percent Test

Percent Test

6th - 8th Grade

25 Qs

Lesson Check: Percents(%), Part(is), Whole(of)

Lesson Check: Percents(%), Part(is), Whole(of)

7th Grade

25 Qs

Rate, Ratio, Proportion, Percent - Know How!

Rate, Ratio, Proportion, Percent - Know How!

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Jinto Mathew

Used 23+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Chris made $82 in 8 hours of work. How much is his hourly payment?


What would you do to solve this problem?

Divide 82 with 8

Divide 8 with 82

Multiply 82 and 8

Add 82 and 8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

John is a very good player for his team. He scored 168 points in his last 14 games. How many points he scored on an average in one game?


What would you do to solve this problem?

Subtract 14 from 168

Add 168 and 14

Divide 14 with 168

Divide 168 with 14

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is a better buy? $6.20 for 10 pencils or 6.80 for 12 pencils?


How would you solve this problem?

Divide 10 with 6.20 and 12 with 6.80 and see which is cheaper

Divide 6.20 with 10 and 6.80 with 12 and see which is cheaper

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jack used 12 Centimeters of tape to wrap 5 presents. How many presents Jack can wrap if he has 25 centimeters of tape.
Which setting of proportion is correct to solve this problem? 

 125=25x\frac{12}{5}=\frac{25}{x}  (A)

 125=x25\frac{12}{5}=\frac{x}{25}  (B)

A

B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Harold took a total of 12 quizzes over the course of 2 weeks. How many weeks are needed for him to take 40 quizzes?
Which setting of proportion is correct to solve this problem?

 122=x40\frac{12}{2}=\frac{x}{40}  (A)

 122=40x\frac{12}{2}=\frac{40}{x}  (B)

A

B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Keith bought 4 shirts for $40.20. What would be his cost for 13 shirts?
What is the correct proportion to be set to solve this problem?

 440.20=13x\frac{4}{40.20}=\frac{13}{x}  (A)

 440.20=x13\frac{4}{40.20}=\frac{x}{13}  (B)

A

B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3 feet is 36 inches, how many inches would be 5.5 feet?
What is the correct proportion to be set to solve this problem?

 336=x5.5\frac{3}{36}=\frac{x}{5.5}  (A)

 336=5.5x\frac{3}{36}=\frac{5.5}{x}  (B)

A

B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?