Chris made $82 in 8 hours of work. How much is his hourly payment?
What would you do to solve this problem?
Rate, Ratio, Proportion, Percent - Know How!
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Jinto Mathew
Used 23+ times
FREE Resource
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Chris made $82 in 8 hours of work. How much is his hourly payment?
What would you do to solve this problem?
Divide 82 with 8
Divide 8 with 82
Multiply 82 and 8
Add 82 and 8
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
John is a very good player for his team. He scored 168 points in his last 14 games. How many points he scored on an average in one game?
What would you do to solve this problem?
Subtract 14 from 168
Add 168 and 14
Divide 14 with 168
Divide 168 with 14
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is a better buy? $6.20 for 10 pencils or 6.80 for 12 pencils?
How would you solve this problem?
Divide 10 with 6.20 and 12 with 6.80 and see which is cheaper
Divide 6.20 with 10 and 6.80 with 12 and see which is cheaper
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jack used 12 Centimeters of tape to wrap 5 presents. How many presents Jack can wrap if he has 25 centimeters of tape.
Which setting of proportion is correct to solve this problem?
(A)
(B)
A
B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Harold took a total of 12 quizzes over the course of 2 weeks. How many weeks are needed for him to take 40 quizzes?
Which setting of proportion is correct to solve this problem?
(A)
(B)
A
B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Keith bought 4 shirts for $40.20. What would be his cost for 13 shirts?
What is the correct proportion to be set to solve this problem?
(A)
(B)
A
B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3 feet is 36 inches, how many inches would be 5.5 feet?
What is the correct proportion to be set to solve this problem?
(A)
(B)
A
B
25 questions
Constant of Proportionality/Proportional Relationships
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Ratios and Proportions
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Proportions (for a grade)
Quiz
•
7th Grade
34 questions
scale/proportions
Quiz
•
7th Grade
35 questions
Proportion 1 - Basis to solve proportions.
Quiz
•
7th Grade
25 questions
EnVision 7 Topic 2
Quiz
•
6th - 8th Grade
26 questions
7th Grade Math STAAR Review
Quiz
•
7th Grade
35 questions
Direct Proportions!
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade