Ratios/Rates/Proportions RGNC

Ratios/Rates/Proportions RGNC

6th Grade

35 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade Ratio Unit Review

6th Grade Ratio Unit Review

6th - 7th Grade

31 Qs

Ratios, Rates, Proportions, OH MY!

Ratios, Rates, Proportions, OH MY!

6th Grade

40 Qs

Review WARD

Review WARD

6th Grade

31 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th Grade

30 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

33 Qs

6th test ratios, unit rate, proportions, measure, & %

6th test ratios, unit rate, proportions, measure, & %

6th - 8th Grade

31 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

30 Qs

Ratios, rates, unit rate, percent

Ratios, rates, unit rate, percent

6th Grade

30 Qs

Ratios/Rates/Proportions RGNC

Ratios/Rates/Proportions RGNC

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2A, 6.RP.A.3B

+5

Standards-aligned

Created by

Mrs Free

Used 106+ times

FREE Resource

35 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 3 pts

88 students for 4 classes
How many students per class?
22 students per class
22 classes per student
25 students per class

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 3 pts

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 3 pts

Media Image

What is a better value for cheese?

Kraft , because it's $2.29 per oz

Simple, because it's $1.88 per oz

Kraft, because it's $0.44 per oz

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 3 pts

A package of 36 photographs cost $18. What is the cost of each photograph?
$2
$0.50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 2 pts

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 2 pts

Ratios can be represented as...

(Select ALL answers that apply!)

A/B

A to B

A : B

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 2 pts

If we have the fraction 18/27, which answer choice is simplified as much as possible?

18/27

2/3

6/9

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?