Dividing decimals

Dividing decimals

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

5.3K Adding and Subtracting Positive Rational Numbers

5.3K Adding and Subtracting Positive Rational Numbers

5th Grade

12 Qs

Multi-Digit Multiplication with Decimals

Multi-Digit Multiplication with Decimals

5th Grade

10 Qs

Partial Quotients Practice

Partial Quotients Practice

3rd - 5th Grade

14 Qs

Multiplicando con decimales

Multiplicando con decimales

5th - 6th Grade

12 Qs

五年级数学

五年级数学

5th Grade

15 Qs

Reading and Writing Decimals

Reading and Writing Decimals

5th - 6th Grade

12 Qs

Topic 6: Dividing Decimals PRETEST

Topic 6: Dividing Decimals PRETEST

5th Grade

13 Qs

Multiplying fractions by fractions and whole numbers

Multiplying fractions by fractions and whole numbers

5th Grade

15 Qs

Dividing decimals

Dividing decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Jami Dickerson

Used 21+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A relay race is 14.4 kilometers long. Each of the 8 team members will run an equal part of the distance. How many kilometers will each person run?

1.8

1.4

1.2

1.6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

4.6 ÷ 100 =

460

0.46

46

0.046

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which expression has the least value?

683 ÷ 100

683 x 10

6.83 ÷ 10

6.83 x 100

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Maria is making cookies. She has 6 pounds of chocolate chips. Each cookie takes 0.03 pounds of chocolate chips. How many cookies can she make using the chocolate chips that she has?

20

2,000

200

2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

28 ÷ 1.4 =

2

20

200

3.92

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is the quotient of 0.36 ÷ 9?

0.04

0.4

4.0

3.24

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The price of plantains is $0.89 per pound. Kara spends $4.45 on plantains. How many pounds of plantains did she buy?

0.5

5

3.96

50

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?