Thanksgiving Feast: Multiplying Decimals with Models

Thanksgiving Feast: Multiplying Decimals with Models

5th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Młodzi historycy z matematyki wspólnie dla Niepodległej

Młodzi historycy z matematyki wspólnie dla Niepodległej

1st - 6th Grade

10 Qs

PERIMETER-AREA-VOLUME

PERIMETER-AREA-VOLUME

5th Grade

16 Qs

Quiz using < 2 digits

Quiz using < 2 digits

3rd - 5th Grade

10 Qs

Science Expo 2019 - A

Science Expo 2019 - A

1st - 9th Grade

10 Qs

Quiz Competition UP Level

Quiz Competition UP Level

5th - 7th Grade

15 Qs

Stein Math Heat September 4, 2024 5th grade

Stein Math Heat September 4, 2024 5th grade

5th Grade

10 Qs

Unit 2 Math Review - Fractions

Unit 2 Math Review - Fractions

4th - 5th Grade

13 Qs

Podsumowanie wiadomości o liczbach całkowitych

Podsumowanie wiadomości o liczbach całkowitych

5th - 6th Grade

10 Qs

Thanksgiving Feast: Multiplying Decimals with Models

Thanksgiving Feast: Multiplying Decimals with Models

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Karina Barragan

Used 1K+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

We need 2 apple pies. How much will this cost?

$ 7.96

$ 7.98

$ 8.18

$ 7.92

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

We need 4 pumpkins. How much will this cost?

$ 9.52

$ 7.08

$ 8.40

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

We need 6 pounds of mashed potatoes. How much will this cost?

$ 6.30

$ 6.45

$ 6.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

We need 10 bread rolls. How much will this cost?

$ 4.50

$ 4.05

$ 45.00

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

We need 8 ounces of egg nog. How much will this cost?

$ 5.75

$ 6.00

$ 4.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

We need one dancing turkey for 3 hours to entertain your guests. How much will this cost?

$ 22.03

$ 21.04

$ 24.03

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

We need 6 pounds of turkey. How much will this cost?

$ 6.50

$ 6.00

$ 9.00

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?