Proportional Reasoning Review
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+18
Standards-aligned

Mrs. Oliver
Used 11+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
41 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
You have 3 nickels and 5 quarters in your pocket. What is the ratio of quarters to nickels?
3 : 5
3 : 8
5 : 3
5 : 8
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
You have 11 dimes and 33 quarters. Write the ratio of quarters to dimes in simplest form.
33 : 44
3 : 1
11 : 33
1 : 3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Choose the ratio that is equivalent to the ratio 3 : 2.
4 : 3
6 : 2
3 : 4
6 : 4
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Choose the ratio that is equivalent to
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A car can travel 28 miles per gallon. How far can it travel on 8 gallons of gas?
224 miles
28 miles
4 miles
8 miles
Tags
CCSS.3.OA.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A 6 ounce bottle of juice costs $0.96. What is the unit rate?
$5.76
$6.96
$0.96
$0.16
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
An 8 ounce bottle of juice costs $1.12. What is the unit rate?
$9.12
$0.14
$1.12
$0.12
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
40 questions
Decimals Review
Quiz
•
6th Grade
37 questions
Volume and Surface Area of a Cube
Quiz
•
5th - 8th Grade
40 questions
Mediciones en ciencias
Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Multiplying Decimals
Quiz
•
6th Grade
36 questions
2, 3, 4 - Multiplication 2.0
Quiz
•
6th Grade
44 questions
One-Step Addition and Subtraction Equations
Quiz
•
6th Grade
44 questions
1st Quarter 7th Grade Final Test Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
45 questions
MIPAS (Matematika -Ilmu Pengetahuan Alam dan Sosial
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
