Proportional Reasoning Review

Proportional Reasoning Review

6th Grade

41 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

45 Qs

AM9 Review - Ratios and Rates

AM9 Review - Ratios and Rates

6th Grade

42 Qs

Basic Customary Measurement Conversions

Basic Customary Measurement Conversions

6th Grade - University

36 Qs

Whole Numbers and Decimals Test Review

Whole Numbers and Decimals Test Review

5th - 6th Grade

40 Qs

Unit Rates and Ratios Review

Unit Rates and Ratios Review

6th Grade

45 Qs

Unit Rate with Fractions

Unit Rate with Fractions

6th - 8th Grade

36 Qs

6th Math STAAR Reference Chart

6th Math STAAR Reference Chart

6th Grade

38 Qs

All TEKS Review 1st - 4th Six Weeks -1 to 10

All TEKS Review 1st - 4th Six Weeks -1 to 10

6th Grade

37 Qs

Proportional Reasoning Review

Proportional Reasoning Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Mrs. Oliver

Used 9+ times

FREE Resource

41 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You have 3 nickels and 5 quarters in your pocket. What is the ratio of quarters to nickels?

3 : 5

3 : 8

5 : 3

5 : 8

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You have 11 dimes and 33 quarters. Write the ratio of quarters to dimes in simplest form.

33 : 44

3 : 1

11 : 33

1 : 3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Choose the ratio that is equivalent to the ratio 3 : 2.

4 : 3

6 : 2

3 : 4

6 : 4

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Choose the ratio that is equivalent to  318\frac{3}{18}  

 635\frac{6}{35}  

 212\frac{2}{12}  

 950\frac{9}{50}  

 15\frac{1}{5}  

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A car can travel 28 miles per gallon. How far can it travel on 8 gallons of gas?

224 miles

28 miles

4 miles

8 miles

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A 6 ounce bottle of juice costs $0.96. What is the unit rate?

$5.76

$6.96

$0.96

$0.16

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

An 8 ounce bottle of juice costs $1.12. What is the unit rate?

$9.12

$0.14

$1.12

$0.12

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?