Joe buys 2 baseball bats for $300. What is the unit rate per bat?

Rates & Proportions
Quiz
•
Tomi Nelson
•
Mathematics
•
7th Grade
•
1 plays
•
Easy
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
$150
$140
$125
$100
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Ruben put an empty cup underneath a leaking faucet. After hours, Ruben has collected cup of water. How many cups per hour is leaking from the faucet?
6 cups per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Ms. Nelson gives her class 12 minutes to read. Alexandre read 5.5 pages in that time. At this rate, how many pages per hour can Alexandre read?
22 pages per hour
66 pages per hour
2.18 pages per hour
27.5 pages per hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A crew of highway workers paved mile in 20 minutes. If they work at the same rate, what portion of a mile will they pave in an hour?
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
In the morning, a farm worker packed 3 pints of strawberries every 4 minutes. In the afternoon, she packed 2 pints of strawberries every 3 minutes. What is the difference between her morning rate and afternoon rate in pints per hour?
5 pints per hour
10 pints per hour
1 pint per hout
40 pints per hour
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A vehicle use gallons of gas to travel miles. At this rate, how many miles can the vehicle travel per gallon of gas?
12 miles per gal.
13 mile per gal.
miles per gal
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Jack was shopping at the farmer's market. He observed prices of cucumbers at several stands. Which sign shows a proportional relationship in the pricing of the cucumbers?
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Last week, Len spent $18 to bowl 4 games. This week he spent $27 to bowl 6 games. If each of these bowling games costs the same amount of money, what is the constant of proportionality between the money spent and the number of games played?
4.5
2.0
1.5
9.0
9.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
$60
$80
$120
The cost cannot be determined from the table.
10.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
15 miles per hour
9 mph
mph
4 mph
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Real Life Proportion Problem With Fractions
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Proportion Word Problems (Complex Fractions)
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios & Proportions
Quiz
•
7th Grade
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Convert Unit Rates
Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
Multiple Representations of Linear Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
14 questions
Proportion Problem Real Life with Fractions
Quiz
•
6th - 8th Grade
14 questions
Proportional Word Problems With Fractions
Quiz
•
6th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo
Interactive video
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
4th Grade Math CAASPP (part 1)
Quiz
•
4th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Complementary and Supplementary Angles
Quiz
•
7th Grade
18 questions
7th CAASPP MATH PRACTICE (HW)
Quiz
•
7th Grade
5 questions
8.MG.1-5 Quizizz Day 3
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Area and Circumference of a Circle
Quiz
•
7th Grade
5 questions
8.NNS/CE Quizizz Day 2
Quiz
•
6th - 8th Grade
50 questions
Grade 7 Math - SOL Practice Test
Quiz
•
7th Grade
20 questions
NC EOG Math Review
Quiz
•
7th Grade