Rates & Proportions

Rates & Proportions

7th Grade

10 Qs

Similar activities

Real Life Proportion Problem With Fractions

Real Life Proportion Problem With Fractions

6th - 8th Grade

14 Qs

Proportion Word Problems (Complex Fractions)

Proportion Word Problems (Complex Fractions)

6th - 8th Grade

14 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

7th Grade

15 Qs

MOD1 Quiz on Unit Rate

MOD1 Quiz on Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Convert Unit Rates

Convert Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Multiple Representations of Linear Equations

Multiple Representations of Linear Equations

6th - 9th Grade

13 Qs

Proportion Problem Real Life with Fractions

Proportion Problem Real Life with Fractions

6th - 8th Grade

14 Qs

Proportional Word Problems With Fractions

Proportional Word Problems With Fractions

6th - 8th Grade

14 Qs

Rates & Proportions

Rates & Proportions

Assessment

Quiz

Created by

Tomi Nelson

Mathematics

7th Grade

1 plays

Easy

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Joe buys 2 baseball bats for $300. What is the unit rate per bat?

$150

$140

$125

$100

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ruben put an empty cup underneath a leaking faucet. After  1 121\ \frac{1}{2}  hours, Ruben has collected  14\frac{1}{4}  cup of water. How many cups per hour is leaking from the faucet?

 16 cup per hour\frac{1}{6\ }cup\ per\ hour  

6 cups per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Ms. Nelson gives her class 12 minutes to read. Alexandre read 5.5 pages in that time. At this rate, how many pages per hour can Alexandre read?

22 pages per hour

66 pages per hour

2.18 pages per hour

27.5 pages per hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A crew of highway workers paved  215\frac{2}{15}  mile in 20 minutes. If they work at the same rate, what portion of a mile will they pave in an hour?

 1150of a mile\frac{1}{150}of\ a\ mile  

 245 of a mile\frac{2}{45\ }of\ a\ mile  

 25of a mile\frac{2}{5}of\ a\ mile  

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

In the morning, a farm worker packed 3 pints of strawberries every 4 minutes. In the afternoon, she packed 2 pints of strawberries every 3 minutes. What is the difference between her morning rate and afternoon rate in pints per hour?

5 pints per hour

10 pints per hour

1 pint per hout

40 pints per hour

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A vehicle use  1 181\ \frac{1}{8}  gallons of gas to travel  13 1213\ \frac{1}{2}  miles. At this rate, how many miles can the vehicle travel per gallon of gas?

12 miles per gal.

13 mile per gal.

 112\frac{1}{12}  miles per gal

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jack was shopping at the farmer's market. He observed prices of cucumbers at several stands. Which sign shows a proportional relationship in the pricing of the cucumbers?

Media Image
Media Image
Media Image
Media Image

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Last week, Len spent $18 to bowl 4 games. This week he spent $27 to bowl 6 games. If each of these bowling games costs the same amount of money, what is the constant of proportionality between the money spent and the number of games played?

4.5

2.0

1.5

9.0

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

$60

$80

$120

The cost cannot be determined from the table.

10.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

15 miles per hour

9 mph

6 236\ \frac{2}{3} mph

4 mph

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?