Decimal Operation Review

Decimal Operation Review

5th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measurement & Conversions

Measurement & Conversions

5th Grade

25 Qs

5th Math Benchmark 1 Review

5th Math Benchmark 1 Review

5th Grade

20 Qs

Add/Sub Decimals-Place Value

Add/Sub Decimals-Place Value

5th Grade

20 Qs

Customary Conversions

Customary Conversions

5th - 7th Grade

21 Qs

5th Grade Review

5th Grade Review

5th Grade

20 Qs

3.3 Multiplication of Decimals and Whole Numbers

3.3 Multiplication of Decimals and Whole Numbers

5th Grade

20 Qs

Adding, Subtracting and Multiplying Decimals

Adding, Subtracting and Multiplying Decimals

5th - 6th Grade

20 Qs

Subtracting and Adding Decimal Numbers

Subtracting and Adding Decimal Numbers

5th Grade - University

20 Qs

Decimal Operation Review

Decimal Operation Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
5.NBT.B.7, 5.NBT.A.3, 6.NS.B.3

+6

Standards-aligned

Created by

Nicole Esquivel

Used 2+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

7.9 + 18.72
2662
26.62
1
25.62

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

0.835 - 0.423
0.418
0.412
0.512
0.402

Tags

CCSS.5.NBT.A.3

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

7.13 x 5.5 
39.215
3.9215
392.15
3921.5

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

2.34 × 9.3
2.1762
11.64
21.762
10.238

Tags

CCSS.5.NBT.A.2

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sebastian made $46 raking leaves during the holiday break. He went to the movies and spent $16.54, the arcade and spent $8.50, and the comic book store and spent $12.98. How much money does he have left?
$7.98
$5.48
$6.92
$8.21

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

 Mike purchased 4.5 pounds of grass seed. The grass seed cost $1.22 per pound. How much did Mike spend on grass seed?
$5.40 
$5.49
$4.90
$4.90

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If gas costs $2.35 a gallon, and it takes 16.3 gallons to fill up my tank. How much will a tank of gas cost?

$38.305

$38.31

$6.91

$13.95

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?