Profit Quiz

Profit Quiz

3rd - 4th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Time

Time

4th - 6th Grade

10 Qs

Maths Christmas Quiz

Maths Christmas Quiz

3rd Grade

10 Qs

GRADO CUARTO MATEMATICAS I SEMESTRE 2021

GRADO CUARTO MATEMATICAS I SEMESTRE 2021

1st - 10th Grade

10 Qs

¿Qué hora es?

¿Qué hora es?

3rd Grade

10 Qs

P3.5 Money

P3.5 Money

3rd Grade

10 Qs

Reading a Clock

Reading a Clock

3rd Grade - University

10 Qs

Kadaran

Kadaran

4th Grade

10 Qs

Tahun 4 (wang)

Tahun 4 (wang)

4th - 5th Grade

10 Qs

Profit Quiz

Profit Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd - 4th Grade

Hard

Created by

Jackie Green

Used 9+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Connor sells pretzels for $1.50 each. The pretzels cost $0.45 each to make. How much profit will Connor make if he sells 40 pretzels?

$58.00

$60.00

$78.00

$42.00

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ivan earned $300.00 doing lawn work. His profit was $266.72. How much were his expenses?

$566.72

$33.28

$144.38

$44.28

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Christina sold 35 pairs of gloves for $340. Each pair cost her $6 to make. How much profit did Christina make?

$130.00

$210.00

$381.00

$56.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Priscilla makes a profit of $24.50 on every scarf she sales. The materials for each scarf cost $8.39. How much does Priscilla sell each scarf for?

$32.89

$16.11

$34.89

$22.21

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Zoey sold snacks at a neighborhood party. The cost of preparing the snacks was $10.29. The money she recieved from the sale of the snacks was $21.75. What was Zoey's profit?

$32.04

$21.75

$11.46

$10.29