Chapter 5 quiz review

Chapter 5 quiz review

7th Grade

46 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math 7 - Unit 3 Part 2 Review

Math 7 - Unit 3 Part 2 Review

7th - 8th Grade

41 Qs

Math 7

Math 7

7th Grade

48 Qs

Integers

Integers

6th - 7th Grade

41 Qs

CBA #1 Review 2024-2025

CBA #1 Review 2024-2025

7th Grade

50 Qs

Operation of Rational Numbers

Operation of Rational Numbers

7th Grade

45 Qs

math

math

7th Grade

47 Qs

Unit 11 Extra Practice

Unit 11 Extra Practice

7th Grade

43 Qs

math 7 reviewer

math 7 reviewer

7th Grade

41 Qs

Chapter 5 quiz review

Chapter 5 quiz review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 7.RP.A.2A

+15

Standards-aligned

Created by

Lindsey Whitaker

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

46 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Write the ratio in simplest form:

20 weeks:14 days

7 days:10 weeks

10 weeks:4 days

10 weeks:7 days

4 days:2 weeks

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Choose a ratio that compares the number of loaves of wheat bread to rye bread when you have 7 loaves of rye bread and 12 loaves of wheat

12: 7
7:12
19:2
7:19

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Simplify the following ratio
8 :  12

1 : 3
2 : 3
3 : 4
4 : 5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Ella has 5 balloons. Taylor has 7 balloons. Write the ratio of Ella's balloons to Taylor's balloons.

7:5
5:7
3:5
5:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?

16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?