Unit Rates and Ratios 7th Grade

Unit Rates and Ratios 7th Grade

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates 6RP

Unit Rates 6RP

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Proportions

Proportions

6th - 8th Grade

10 Qs

Finding Unit Rate

Finding Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

Unit Rates and Ratios 7th Grade

Unit Rates and Ratios 7th Grade

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

+10

Standards-aligned

Created by

Math Genius

Used 863+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Which of the following is NOT an example of a unit rate?
20 miles per hour
60 feet per minute
$40.00 every day
All of these are examples of unit rates.

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate.
72 miles every 4 hours
36 m.p.h.
72 m.p.h.
288 m.p.h.
18 m.p.h.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Find the unit rate in pounds.
Julia uses 3 / 4 pounds of butter for 3 batches of cookies.
1/4 pounds
2  1/4 pounds
3 pounds
1/8 pounds

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What was Brian's unit rate?

3/2 word per minute

30 minutes per word

60 minutes per word

30 words per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
$0.08
$25
$12
$12.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?
15:25
9:15
21:28
30:50

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?