Unit Rates and Ratios 7th Grade
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+6
Standards-aligned
Math Genius
Used 896+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which of the following is NOT an example of a unit rate?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate.
72 miles every 4 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate in pounds.
Julia uses 3 / 4 pounds of butter for 3 batches of cookies.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What was Brian's unit rate?
3/2 word per minute
30 minutes per word
60 minutes per word
30 words per minute
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
8. Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which is NOT equivalent to 3:5?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Year 9 - Expressions and Formulae Review
Quiz
•
7th - 9th Grade
15 questions
properties of integers-assessment
Quiz
•
7th Grade
15 questions
QUIZIZ BANGUN RUANG KLS 7
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Year 9 - Basic Angle Facts
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Algebra Formulas
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Homework 8 T2 WE 16 MARCH 2023
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Formules met haakjes, kwadraten en wortels 2kgt2
Quiz
•
1st - 10th Grade
20 questions
Using Negative numbers
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
