Unit Rates and Ratios 7th Grade

Unit Rates and Ratios 7th Grade

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit 1 Review

Unit 1 Review

6th - 7th Grade

12 Qs

16 - Additional Unit 8 Vocabulary

16 - Additional Unit 8 Vocabulary

7th Grade

20 Qs

Ulangan Harian Prolin IPS

Ulangan Harian Prolin IPS

KG - 11th Grade

20 Qs

Mathcounts practice

Mathcounts practice

6th - 8th Grade

10 Qs

Order of Operation   <KRUANN:D>

Order of Operation <KRUANN:D>

7th Grade

10 Qs

Algebraic Expressions - Wording

Algebraic Expressions - Wording

7th - 9th Grade

11 Qs

untitled

untitled

7th Grade - University

19 Qs

RPA Changing subject 2

RPA Changing subject 2

7th - 9th Grade

10 Qs

Unit Rates and Ratios 7th Grade

Unit Rates and Ratios 7th Grade

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 8.EE.B.5

+6

Standards-aligned

Created by

Math Genius

Used 896+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Which of the following is NOT an example of a unit rate?

20 miles per hour
60 feet per minute
$40.00 every day
All of these are examples of unit rates.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate.
72 miles every 4 hours

36 m.p.h.
72 m.p.h.
288 m.p.h.
18 m.p.h.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Find the unit rate in pounds.
Julia uses 3 / 4 pounds of butter for 3 batches of cookies.

1/4 pounds
2  1/4 pounds
3 pounds
1/8 pounds

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What was Brian's unit rate?

3/2 word per minute

30 minutes per word

60 minutes per word

30 words per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:
Adult: 20 tickets for $250
Child: 15 tickets for $71.25
Senior: 5 tickets for $37.50
How much does one (1) ADULT ticket cost?

$0.08
$25
$12
$12.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?

15:25
9:15
21:28
30:50

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?