
Dividing decimals word problems
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Heather Sansbury
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
5 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Mrs. Rice bought 27 books for the class. What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Similar Resources on Wayground
10 questions
五年级长度之间换算
Quiz
•
5th Grade
10 questions
สูตรคูณ7
Quiz
•
1st - 5th Grade
10 questions
Adding and substracting money
Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Soal Pengenalan Bilangan Pecahan
Quiz
•
5th Grade
10 questions
RAZONES Y PROPORCIONES
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Chục và đơn vị
Quiz
•
1st - 5th Grade
10 questions
நீட்டலளவையை மாற்றுவோம் (ஆண்டு 5) ஆக்கம் ஆசிரியை சு.சரஸ்வதி
Quiz
•
5th Grade
10 questions
TOÁN UCMAS KG4
Quiz
•
2nd - 11th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
11 questions
Single Digit Divisor Long Division
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
12 questions
Adding and subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding & Subtracting Fractions with Unlike Denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Exploring Christmas Math Word Problems
Interactive video
•
1st - 5th Grade
15 questions
Add and subtract fractions unlike denominators
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
5th Grade
