Dividing decimals word problems

Dividing decimals word problems

5th Grade

5 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

整数

整数

1st - 10th Grade

10 Qs

PARTS AND WHOLE

PARTS AND WHOLE

5th Grade

10 Qs

PROCENT

PROCENT

5th - 6th Grade

10 Qs

Brøk - 4

Brøk - 4

5th Grade

10 Qs

KUIZ SUDUT , GARIS SELARI GARIS SERENJANG

KUIZ SUDUT , GARIS SELARI GARIS SERENJANG

5th Grade

10 Qs

Ratio & Proportion

Ratio & Proportion

5th Grade

10 Qs

Grade 5 trial

Grade 5 trial

5th Grade

10 Qs

MEDIDAS DE ÁNGULOS

MEDIDAS DE ÁNGULOS

5th Grade

10 Qs

Dividing decimals word problems

Dividing decimals word problems

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 6.RP.A.1, 7.EE.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Heather Sansbury

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

5 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

 A florist sells a dozen roses for $29.88. What is the cost of one rose?

$2.41
$2.49
$2.40
$2.08

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Fourteen boxes of candles were sold for $91.00. What is the cost of 1 box?

$1.30
$6.50
$13.00
$0.65

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Corrine has 10 pounds of trail mix to divide into 8 bags. How much trail mix will go in each bag? 

0.125 trail mix
12.5 pounds
1.25 pounds
12.5 trail mix

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Mrs. Rice bought 27 books for the class.  What was the cost for one book if she spent a total of $67.50?

$2.13
$0.21
$0.25
$2.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Ava earned $59.70 selling handmade bracelets at the craft fair. She sold a total of 6 bracelets. If all the bracelets were priced the same, how much did she charge for each bracelet?

$8.98
$9.95
$53.70
$65.70

Tags

CCSS.6.NS.B.3