Ratios, Rates Proportions Quiz

Ratios, Rates Proportions Quiz

Assessment

Quiz

Created by

Olivia Roudebush

Mathematics

7th Grade

5 plays

Easy

CCSS
6.EE.C.9, 6.RP.A.3, 6.RP.A.2

+4

Student preview

quiz-placeholder

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

400 miles

325 miles

575 miles

650 miles

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

408 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

102 words per minute

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

In what form is the equation of a proportional relationship?

y = mx + b

y = kx

Tags

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

1 min • 1 pt

How do you know if a table is proportional?

x-y is the same for each ordered pair

The cross products are unequal

x + y is the same for each ordered pair

The ratio is constant

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A graph is proportional if...

It is straight

It passes through the origin

Its straight and it passes through the origin

Tags

CCSS.6.EE.C.9

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The constant of proportionality can also be called the...

Equation of a proportional relationship

Unit Rate

Origin

Y-intercept

Tags

CCSS.6.RP.A.2

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?