
7th Grade Midterm Final
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
MAYGAN JOHANNA ADAMS
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
23 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate for one pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
- 8/2=
- Multiply answer by 30
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve: -9 x 2.2=
-19.8
-2
2
6.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The Polar Express movie is $13 and it will be on sale for $9.What is the percent of change?
15%
31%
10%
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the PERCENT of Change.
The original cost was $50 and the new cost is $60.
Increase 20%
Decrease 16.67%
Decrease $10
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Chisom made 36 pints of lemonade for a class party. How many quarts of lemonade did she make?
9
6
18
2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Two objects that are the same shape but not the same size are _______.
Congruent
Vertical
Similar
Complementary
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Evaluación guía 3: marzo 15 de 2021
Quiz
•
1st - 10th Grade
18 questions
Quiz geometri
Quiz
•
6th - 8th Grade
19 questions
แบบฝึกหัดทบทวน กลางภาค ม.1
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
probability
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Kids Math test
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Műveletek hatványokkal
Quiz
•
7th - 8th Grade
22 questions
Similar Polygons Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
10000以内的整数
Quiz
•
1st - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
