7TH Grade Math Final Prep

7TH Grade Math Final Prep

7th Grade

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

7th grade Math Review

7th grade Math Review

7th Grade

25 Qs

7th Equations and inequalities

7th Equations and inequalities

7th - 8th Grade

28 Qs

Writing & Graphing Inequalities

Writing & Graphing Inequalities

7th Grade

25 Qs

Review, chapter 1-3

Review, chapter 1-3

7th - 9th Grade

27 Qs

Inequalities

Inequalities

7th Grade

30 Qs

Solving Inequalities

Solving Inequalities

7th - 8th Grade

25 Qs

Solving Inequalities Review

Solving Inequalities Review

7th - 9th Grade

25 Qs

Unit 2- Equations & Inequalities

Unit 2- Equations & Inequalities

7th Grade

25 Qs

7TH Grade Math Final Prep

7TH Grade Math Final Prep

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.EE.B.8, 7.EE.B.4B, 6.RP.A.1

+19

Standards-aligned

Created by

Math Genius

Used 7+ times

FREE Resource

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Express in simplest terms:


7x2x + 3 – 5x2x – 1

2x2 + 3

2x2 - 2x + 2

12x2 + 3

12x2 - 2x + 2

Tags

CCSS.7.EE.A.1

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the following equation for x:

6 = 2x + 14

10

-10

4

-4

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

5 pounds of apples cost $6.45. You only need 1 pound for a recipe. How much will it cost for one pound of apples?

$0.45

$1.29

$0.50

$0.95

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Solve for x
x=6
x =1/6
x = 7
x=9

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Solve for x 
x = 98/5
x = 5/98
x = 101/5

Tags

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 40 houses in a neighborhood.

  • Company X provides electricity to 1/8 of the houses.
  • Company Y provides electricity to 2/5 of the houses.
  • Company Z provides electricity to the remaining houses.

In this neighborhood, Company Z provides electricity to -

21 houses

24 houses

16 houses

19 houses

Tags

CCSS.5.NF.A.1

CCSS.5.NF.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ms. Brown had $80 to purchase school supplies for her class. She bought 32 glue sticks and 32 boxes of crayons. Each glue stick cost $1.40, and each box of crayons cost $0.59. How much money did Ms. Blankenship have left after these purchases?

$16.32

$18.88

$63.68

$35.20

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?