Module 7 Review

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
+5
Standards-aligned
Amanda Maltese
Used 87+ times
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
Tags
CCSS.HSF-LE.A.1B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$3.60
$3.55
$3.40
$3.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?
10 hours
1.5 hours
15 hours
20 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Convert Measurement Units

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Customary Conversions

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Unit rates and conversions

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Decimal Word Problems SOL 7.2 2018

Quiz
•
6th - 7th Grade
21 questions
Ratios and Rates Unit Review

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade