1st  - Ratios

1st - Ratios

6th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Warm Up

Warm Up

6th Grade

10 Qs

تبسيط الكسور الاعتيادية

تبسيط الكسور الاعتيادية

6th Grade

7 Qs

Area of rectangle and square

Area of rectangle and square

6th Grade

10 Qs

Quadratics: Difference of squares

Quadratics: Difference of squares

5th - 7th Grade

10 Qs

KOORDINAT

KOORDINAT

6th Grade

10 Qs

Ejercicios Matemáticos

Ejercicios Matemáticos

1st Grade - University

10 Qs

CÁLCULO MENTAL

CÁLCULO MENTAL

1st - 12th Grade

10 Qs

Geometry: Reflections & Translations

Geometry: Reflections & Translations

5th - 6th Grade

10 Qs

1st  - Ratios

1st - Ratios

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.NS.B.3, 6.RP.A.3B

+3

Standards-aligned

Created by

Christy Wendel

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

The 12-pack

The 6-pack

They're the same

Neither, I prefer Coke

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.60

$3.55

$3.40

$3.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of the hot dogs to cheeseburgers?

1:2

1:3

1:4

1:6

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
6 to 1
1/6
18/3
3/18

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2