1st - Ratios
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned
Christy Wendel
FREE Resource
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
The 12-pack
The 6-pack
They're the same
Neither, I prefer Coke
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?
$3.60
$3.55
$3.40
$3.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
What is the ratio of the hot dogs to cheeseburgers?
1:2
1:3
1:4
1:6
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
18 ounces to 3 cups
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Similar Resources on Wayground
10 questions
Number Properties
Quiz
•
6th Grade
7 questions
Maths - Decimals
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
พีทาโกรัส
Quiz
•
1st - 9th Grade
11 questions
Les unités de longeurs
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
OPERASI HITUNG BILANGAN BULAT
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Mathematics
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Media, moda y mediana
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
แบบทดสอบเรื่องการคูณและการหารจำนวนเต็ม
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
11 questions
NEASC Extended Advisory
Lesson
•
9th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
10 questions
Boomer ⚡ Zoomer - Holiday Movies
Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Multiplying and Dividing Integers
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Understand and Apply Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
