Rates

Rates

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

KUIZ WEBINAR PANDEMIK VS ENDEMIK...DI MANAKAH KITA?

KUIZ WEBINAR PANDEMIK VS ENDEMIK...DI MANAKAH KITA?

1st - 8th Grade

15 Qs

Bloom GK Quiz

Bloom GK Quiz

6th - 7th Grade

10 Qs

urban livelihood

urban livelihood

6th Grade

10 Qs

7.0 KADAR TINDAK BALAS

7.0 KADAR TINDAK BALAS

4th Grade - University

10 Qs

Ancient Greece

Ancient Greece

6th Grade

12 Qs

Dynamics Test Revision

Dynamics Test Revision

2nd - 11th Grade

14 Qs

Primary Vocab (Hard)

Primary Vocab (Hard)

5th - 12th Grade

10 Qs

KOORDINAT

KOORDINAT

6th Grade

10 Qs

Rates

Rates

Assessment

Quiz

6th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 8.EE.C.7B

+1

Standards-aligned

Created by

Alan Krause

Used 8+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Drew spent $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Ben spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$.50 per pound

$1.25 per pound

$3 per pound

$2.50 per pound

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

16 customers

10.5 customers

7.5 customers

14 customers

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

A rate is a ratio that compares

A part to a part

A part to a whole

Quantities with different units

Quantities with the same units

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Nika buys four pounds of bananas for $6. What is the cost per pound of bananas?

$24 per pound

$1.50 per pound

$1 per pound

$6 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Speed is equal to 

Distance/Time
Time/Distance
Time x Distance
Acceleration

Tags

CCSS.8.EE.C.7B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?