
Rates
Quiz
•
6th Grade
•
Easy
+1
Standards-aligned
Alan Krause
Used 8+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Drew spent $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Ben spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A rate is a ratio that compares
A part to a part
A part to a whole
Quantities with different units
Quantities with the same units
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Nika buys four pounds of bananas for $6. What is the cost per pound of bananas?
$24 per pound
$1.50 per pound
$1 per pound
$6 per pound
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Speed is equal to
Tags
CCSS.8.EE.C.7B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Math Quiz 2
Quiz
•
6th Grade
10 questions
TEMA 15: MÀQUINES I ESTRUCTURES
Quiz
•
KG - 9th Grade
15 questions
Choose the Measurement
Quiz
•
4th - 6th Grade
10 questions
Quiz Hukum Perkara Perdata
Quiz
•
KG - Professional Dev...
16 questions
Week 6 Review Quiz
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Leswijs H3 Markt
Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
Teeneagle General Quiz
Quiz
•
5th - 12th Grade
10 questions
Using ICT Safely and Responsibly
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
18 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
4th - 12th Grade
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Thanksgiving Trivia!
Quiz
•
6th - 8th Grade
