7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Briana Rubenstein
Used 47+ times
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99. What is the price per ounce?
$10.03
$1.00
$0.09
$0.10
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A 12-ounce bottle of shampoo lasts Enrique 16 weeks. How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?
24 weeks
10.6 weeks
13.5 weeks
288 weeks
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the car's speed in miles per hour?
12 miles / hour
55 miles / hour
110 miles / hour
44 miles in / hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is NOT an example of a unit rate?
$150 in 12 hours
72 miles per 1 hour
24 students per teacher
$5.11 per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Hannah loves reading before bed. She can read pages in of a minute. What is her unit rate of pages per minute?
pages per minute
pages per minute
pages per minute
pages per minute
Tags
CCSS.7.RP.A.1
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In order for a graph to be proportional, where does it have to start?
(0,1)
(1,0)
(1,1)
(0,0)
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportions and Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2

Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Unit 4A Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
PROPORTIONAL RELATIONSHIPS

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
16 questions
Proportional Relationships: Ratios & Ratio Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Math 7 EOY Review

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade