7R Unit 5 Test Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+3
Standards-aligned
Briana Rubenstein
Used 47+ times
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99. What is the price per ounce?
$10.03
$1.00
$0.09
$0.10
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
A 12-ounce bottle of shampoo lasts Enrique 16 weeks. How long would you expect an 18-ounce bottle of the same brand to last him?
24 weeks
10.6 weeks
13.5 weeks
288 weeks
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The car travels 440 miles in 8 hours. What is the car's speed in miles per hour?
12 miles / hour
55 miles / hour
110 miles / hour
44 miles in / hour
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which of the following is NOT an example of a unit rate?
$150 in 12 hours
72 miles per 1 hour
24 students per teacher
$5.11 per ounce
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Hannah loves reading before bed. She can read pages in of a minute. What is her unit rate of pages per minute?
pages per minute
pages per minute
pages per minute
pages per minute
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
In order for a graph to be proportional, where does it have to start?
(0,1)
(1,0)
(1,1)
(0,0)
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Rates and Proportionality

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in tables, graphs, equations

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Proportional Relationships and Slope

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Ratio and Proportions Review Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
17 questions
Rates, Ratios and Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
14 questions
Proportional Relationships in Tables

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Multiple Representations of Linear Equations

Quiz
•
6th - 9th Grade
16 questions
7RPA1 Checkpoint Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade