Money

Money

1st - 3rd Grade

35 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

GL Mock Test - Mathematics

GL Mock Test - Mathematics

2nd Grade

35 Qs

End of Year Review Part 2

End of Year Review Part 2

2nd Grade

35 Qs

Spring 23-24 Exam

Spring 23-24 Exam

1st Grade

37 Qs

Measurements Practice - Grade III

Measurements Practice - Grade III

3rd Grade

35 Qs

Arithmetic Test 14, Feb 2

Arithmetic Test 14, Feb 2

1st Grade

34 Qs

Math 2 Quiz#1 (4th Quarter)

Math 2 Quiz#1 (4th Quarter)

2nd Grade

35 Qs

Mathematic Year 1 (DLP) Sk St John bau

Mathematic Year 1 (DLP) Sk St John bau

1st - 12th Grade

30 Qs

Tema 9: Tiempo y dinero.

Tema 9: Tiempo y dinero.

3rd Grade

36 Qs

Money

Money

Assessment

Quiz

Mathematics

1st - 3rd Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 2.MD.C.8

+9

Standards-aligned

Created by

Maura Mazz

Used 3+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

35 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

$3.11
$3.01
$2.76
$2.96

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

$2.45
$3.36
$3.45
$3.65

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

$2.65
$2.60
$2.66
$3.06

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

$3.45
$3.85
$4.00
$3.75

Tags

CCSS.7.NS.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Cole bought a mask for Halloween that cost $6.95. He paid with a $10 bill. How much change did Cole receive?

$6.85

$3.05

$2.05

None of the above

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Pierosh bought a bag of Halloween candy for $3.50 and another bag of Halloween candy for $7.99. She paid with a $20 bill. How much change will she receive?

$11.49

$18.61

$8.51

none of the above

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Thomas found a really cool set of vampire teeth at the store. They cost $2.25. He bought a pair for himself and Jude. ABOUT how much money will he need?

$4.50

$4.00

$10.00

$5.00

Tags

CCSS.2.MD.C.8

CCSS.2.NBT.B.5

CCSS.2.OA.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?