Decimal Computation Word Problems

Decimal Computation Word Problems

5th Grade

•

30 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

MATH Grade 5 Exam 7

MATH Grade 5 Exam 7

5th Grade

•

25 Qs

time units

time units

3rd - 12th Grade

•

25 Qs

Multiplying fractions

Multiplying fractions

5th - 6th Grade

•

25 Qs

divisibility

divisibility

4th - 6th Grade

•

25 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

5th Grade

•

28 Qs

Fractions Formative

Fractions Formative

2nd - 5th Grade

•

26 Qs

Summative Test 2/2nd Qtr/2021-2022

Summative Test 2/2nd Qtr/2021-2022

5th Grade

•

25 Qs

6th grade accelerated chapter 9 review

6th grade accelerated chapter 9 review

5th Grade

•

25 Qs

Decimal Computation Word Problems

Decimal Computation Word Problems

Assessment

Quiz

•

Mathematics

•

5th Grade

•

Practice Problem

•

Medium

•
CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 5.NBT.B.7

+2

Standards-aligned

Created by

Kayla Bennett

Used 40+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

30 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mark ran 5.64 miles on Saturday and 2.25 miles on Sunday. How much did he run altogether the whole weekend?

7.89 miles

5.43 miles

3.39 miles

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Leslie went grocery shopping and her total came to $20.26. She had a coupon that allowed her to pay 0.87 times her total. How much did Leslie spend at the grocery store?

17.6262

176.262

3436.62

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

For his holiday bonus, John received $423.56. He wants to split the money evenly with his 4 kids. How much money will each kid be receiving?

$105.89

$1058.9

$123.88

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Michael went grocery shopping and grapes were on sale for $2.40 per pound. He weighed his bag of grapes and it weighed 2.3 pounds, How much are the grapes going to cost?

$5.52

$5.00

$55.20

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

For Christmas Sam is buying presents for his siblings. He has $96.78 in his bank account. The toy he bought for his sister was $25.67 and the sweater he bought his brother was $22.14. How much money does he have left?

$48.97

$50.00

$146.59

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Rent at an apartment is $826.80. Melissa and her 2 sisters are going to split the rent evenly. How much will each sister be paying in rent?

$275.60

$300.75

$27.56

Tags

CCSS.6.NS.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 12 pts

Jacob bought 5 bottles of orange juice at a market. Each bottle cost $2.43. How much did the orange juice cost all together?

$7.43
$10.05
$12.15
$20.05

Tags

CCSS.7.EE.B.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?