
Jan 22
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+10
Standards-aligned
Shanon Hum
Used 4+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
It takes 4 quarts of paint to cover 560 square feet. How many quarts of the same paint are needed to cover 140 square feet?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Four pounds of bananas cost $6. What is the cost per pound of bananas?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Maria can run 1 1⁄2 miles in 15 minutes. What is her miles per hour rate?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
d + 3 = 8
d = ?
d = 3
d = 8
d = 5
d = 11
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5 + g = 6
g = ?
g = 5
g = 1
g = 11
g = 9
Tags
CCSS.6.EE.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
a - 1.1 = 2.3
a = ?
a = 3.4
a = 3
a = 1.2
a = 1.1
Tags
CCSS.6.EE.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4g = 24
g = ?
g = 96
g = 28
g = 6
g = 20
Tags
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Math Bowl 2019
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
RECTES I ANGLES
Quiz
•
4th - 5th Grade
16 questions
5th Math STAAR Spiral Review Homework 3
Quiz
•
5th Grade
17 questions
Medidas de longitud
Quiz
•
5th Grade
15 questions
BASIC OPERATION DRILL
Quiz
•
5th Grade
18 questions
Wyrażenia algebraiczne
Quiz
•
1st - 6th Grade
19 questions
Intervalos
Quiz
•
1st - 10th Grade
15 questions
Mnożenie liczb dziesiętnych.
Quiz
•
4th - 5th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
5th Grade
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
15 questions
Thanksgiving Math
Quiz
•
3rd - 5th Grade
17 questions
Food Chains and Food Webs
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
