Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Chapter 5: Ratios and Rates

Chapter 5: Ratios and Rates

6th - 7th Grade

20 Qs

Rates, Ratios, Proportions, and Similar Figures

Rates, Ratios, Proportions, and Similar Figures

7th Grade

20 Qs

Intro to Ratios and Proportions

Intro to Ratios and Proportions

6th - 7th Grade

20 Qs

Intro to Ratios

Intro to Ratios

5th - 7th Grade

20 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rate

Ratios and Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Solving Proportions & Ratios

Solving Proportions & Ratios

7th Grade

25 Qs

Ratios in Proportional Relationships

Ratios in Proportional Relationships

7th Grade - University

20 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3, 6.EE.B.7

+6

Standards-aligned

Created by

Mrs. Garcia

Used 234+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Ella has 5 balloons. Taylor has 7 balloons. Write the ratio of Ella's balloons to Taylor's balloons.
7:5
5:7
3:5
5:3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples

7 apples to 3 green

4 red apples to 7 apples

4 red apples to 3 green apples

3 green apples to 4 red apples

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Which of the following options is a real life example of a ratio?
12 noodles
4 meatballs : 1 cup of sauce
1 jar of sauce
15 desserts

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 12 pts

Patrick has 2 black, 3 red, and 5   white toy cars. What is the ratio of red toy cars to all the toy cars? 
3:5
1:3
3:11
3:10

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?