Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios/Rates/Unit Rates

Ratios/Rates/Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Understanding Ratios

Understanding Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios Quiz

Ratios Quiz

6th Grade

14 Qs

Ratio

Ratio

8th Grade

15 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios and Equivalent Ratios

Ratios and Equivalent Ratios

6th Grade

12 Qs

Rates and Ratios Review

Rates and Ratios Review

7th Grade

11 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

14 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3, 6.RP.A.3B

+2

Standards-aligned

Created by

Jenica Weber

Used 20+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles.  What is the ratio of triangles to squares? Simplify.
12 : 4
2 to 6
1 : 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles.  What is the ratio of squares to circles? Simplify.
1 : 2
1 to 4
4 : 3
2 : 1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels?  What is the ratio of quarters to dimes?
10 to 8
8 : 10
4 : 5
5 to 4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You have 29 books on your shelf. You have read 18 of those books.
What is the ratio of books not read to all of the books on your shelf?
18 to 29
11 : 18
11 : 29

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which rate is equivalent to $9 per hour?
$27 in 3 hours
$28 in 4 hours
$33 in 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?