
Unit Rate
Assessment
•
C. Wantz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
1 plays
•
Easy
+5
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
Tags
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.EE.C.9
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd
•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1
•
3rd Grade
20 questions
math review
•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy
•
5th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2
•
3rd Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice
•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo
•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy
•
5th Grade
45 questions
5th Grade CAASPP Math Review
•
5th Grade
24 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_2 2425sy
•
5th Grade
15 questions
FAST Math Review 1
•
5th Grade
20 questions
Equivalent Fractions/Comparing Fractions
•
3rd - 5th Grade
20 questions
SC READY Math Review Part 1
•
5th Grade
20 questions
STAAR Math Review
•
5th Grade
16 questions
Mean, Median, Mode, and Range
•
5th Grade