Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Assessment

Created by

C. Wantz

Mathematics

5th Grade

1 plays

Easy

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+5

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?

Tags

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3