Math 7 - Real-World Algebraic Equations Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+6
Standards-aligned
Peter Zantop
Used 613+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Zach works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Idris's car bill was $63.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Sarojini is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
The symbolic manipulation steps in solving 5b - 6 = 24 are:
Tags
CCSS.HSA.REI.A.1
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
An Uber charges $3, plus $1.50 for each mile traveled. Sam rode in the Uber from their home to the airport and was charged $30. How many miles does Sam live from the airport?
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Harper had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24-10=7x
24+7x=10
10+7x=24
10+x=14
Tags
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.B.7
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aiyana had some candy to give to her four cousins. She first took ten pieces for herself and then evenly divided the rest among her cousins. Each child received two pieces. Write the equation to solve this question correctly.
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
After paying $3.32 for a sandwich, Sabiha has $19.79. How much money did she start with? Which equation could you use to solve this problem?
3.32s = 19.79
s - 19.97 = 3.32
s - 3.32 = 19.79
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Real World Algebraic Equation One Step

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Real World Algebraic Equation

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Solving Equations - Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Metric and Customary Measurement

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Measurement Conversions Customary

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Inches Feet and Yards Conversion

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Missing Side of Perimeter

Quiz
•
3rd Grade - University
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade