Two Step Equations with Word problems

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Amanda Neibert
Used 77+ times
FREE Resource
30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
WRITE AN EQUATION
Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
24-10=7x
24+7x=10
10+7x=24
10+x=14
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
10 sec • 1 pt
11 - 3x = 44
Tags
CCSS.7.EE.B.4A
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Tags
CCSS.6.EE.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
25 questions
2 Step Equations

Quiz
•
7th Grade
25 questions
Solving and Writing Two-Step Equations

Quiz
•
7th Grade
25 questions
7th Grade Math Mid-Year Review

Quiz
•
7th Grade
25 questions
Test Writing and Solving Equations from Word Problems

Quiz
•
7th - 8th Grade
25 questions
Equations Write and Solving

Quiz
•
7th - 8th Grade
25 questions
Two Step Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
26 questions
Solving Two-Step Equations

Quiz
•
7th - 9th Grade
25 questions
2-5 Solving Integer Equations

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade