Ratios, Unit Rates, and Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+4
Standards-aligned
Natalie Pohlplatz
Used 47+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?
75 words per minute
6075 words per minute
86 words per minute
65 minutes per word
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A printer prints 28 photos in 8 minutes. How many minutes does it take to print 21 photos?
4 minutes
5 minutes
6 minutes
7 minutes
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Sam sharpens pencils for his after school job. He can sharpen 26 pencils in 6 minutes. If he keeps this rate, how many pencils can he sharpen in 15 minutes?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
There are 22 dogs, 30 cats, and 12 lizards. What is the ratio to dogs and lizards in simplest form?
11 to 6
15 to 6
11 to 15
6 to 15
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Joey likes candy. He has a ratio of 5 Skittles to every 2 Hershey kisses. How many Hershey kisses would he have if he had 75 skittles?
30
15
7
25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Matematika Kelas 7
Quiz
•
7th Grade
14 questions
Operaciones con fracciones 6º
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Zbrajanje i oduzimanje racionalnih brojeva
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
PENILAIAN HARIAN 1 MATEMATIKA 7
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Algebra Formulas
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
MEAN MEDIAN MODUS
Quiz
•
1st - 12th Grade
15 questions
MATH 7 UNIT III PRE-UNIT ASSESSMENT
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Latihan individu Perkalian dan Pembagian Pecahan
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
