Ratios, Unit Rates, and Proportions

Ratios, Unit Rates, and Proportions

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

3-D Objects

3-D Objects

7th - 8th Grade

12 Qs

二年级数学 数据处理

二年级数学 数据处理

1st - 10th Grade

10 Qs

5-1統計圖表2

5-1統計圖表2

7th Grade

10 Qs

volume of cylinders and cones

volume of cylinders and cones

7th - 8th Grade

10 Qs

Mathematics 7 (Lesson 3 and 4)

Mathematics 7 (Lesson 3 and 4)

7th Grade

15 Qs

PLAYING WITH NUMBERS

PLAYING WITH NUMBERS

KG - University

10 Qs

Triangle

Triangle

7th Grade

14 Qs

Bab 1 Bilangan

Bab 1 Bilangan

7th Grade

12 Qs

Ratios, Unit Rates, and Proportions

Ratios, Unit Rates, and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 7.RP.A.1

+4

Standards-aligned

Created by

Natalie Pohlplatz

Used 47+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Charles can type 675 words in 9 minutes. How many words can he type per minute?

75 words per minute

6075 words per minute

86 words per minute

65 minutes per word

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

$244.65
$1.00
$6.99
$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A printer prints 28 photos in 8 minutes. How many minutes does it take to print 21 photos?

4 minutes

5 minutes

6 minutes

7 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sam sharpens pencils for his after school job. He can sharpen 26 pencils in 6 minutes. If he keeps this rate, how many pencils can he sharpen in 15 minutes?

390 pencils
65 pencils
20 pencils
11 pencils

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are 22 dogs, 30 cats, and 12 lizards. What is the ratio to dogs and lizards in simplest form?

11 to 6

15 to 6

11 to 15

6 to 15

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Joey likes candy. He has a ratio of 5 Skittles to every 2 Hershey kisses. How many Hershey kisses would he have if he had 75 skittles?

30

15

7

25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?