Math 5.3G

Math 5.3G

5th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication & Division of Decimals

Multiplication & Division of Decimals

5th Grade

10 Qs

EOG Released Math Review - Grade 5 (NBT)

EOG Released Math Review - Grade 5 (NBT)

5th Grade

11 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

5th Grade

10 Qs

Metric & Customary Conversions: Length and Weight Challenge

Metric & Customary Conversions: Length and Weight Challenge

5th Grade - University

10 Qs

ways to multiply and divide

ways to multiply and divide

4th - 5th Grade

10 Qs

Mastering Division of Whole Numbers by Fractions

Mastering Division of Whole Numbers by Fractions

5th Grade - University

10 Qs

Measurement 5th Grade

Measurement 5th Grade

5th Grade

10 Qs

Multi-Step Story Problems

Multi-Step Story Problems

5th Grade

11 Qs

Math 5.3G

Math 5.3G

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 7.EE.B.3, 6.RP.A.3B

Standards-aligned

Created by

Richard Dismuke

Used 124+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Joseph's dog, Frisky, eats 242.4 pounds of dog food each year. To find out how many pounds of food Frisky eats each month, Cody writes the following steps:
 242.4÷12 =242.4\div12\ = 
 (240 ÷ 12) + (2.4 ÷ 12) =\left(240\ \div\ 12\right)\ +\ \left(2.4\ \div\ 12\right)\ =  
Which equation could Cody use to finish solving the problem?

20 + 2 = 22

12 + 0.12 = 12.12

20 + 0.2 = 20.2

120 + 1.2 = 121.2

Tags

CCSS.7.EE.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Lorelai spent $14.30 to buy her class 26 ice cream sandwiches. How much did each ice cream sandwich cost?

$0.65

$0.50

$0.55

$0.51

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Bryson ran the same distance every day for 2 weeks. He ran a total of 24.36 miles. How many miles did David run each day?

12.18 miles

3.48 miles

1.74 miles

2.43 miles

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Prather needs to purchase pencils for the students in her classroom. Which option should Mrs. Prather choose for the least cost per pencil?

24 pencils for $8.88

20 pencils for $7.00

30 pencils for $9.90

15 pencils for $6.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Sam deposits the same amount of money into her savings account each week. At the end of 12 weeks, she had deposited $37.80. How much does Sam deposit every week?

$1.15

$2.15

$3.15

$4.15

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Spangrud had a total of 428.5 ounces of pretzels to put into 5 bowls for classroom snacks. She put an equal number of ounces of pretzels in each bowl.

How many ounces of pretzels did Mrs. Spangrud put into each bowl?

97.7 ounces

80.0 ounces

85.7 ounces

85.3 ounces

Tags

CCSS.6.NS.B.3

Discover more resources for Mathematics